Header

Ce este nou in Microsoft Word 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2013.
Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
calinserbu
Mesaje: 18
Membru din: Lun Feb 03, 2014 10:05 am

Header

Mesaj de calinserbu » Lun Oct 20, 2014 7:13 pm

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie legata de header-ul din Word. Lucrez la un proiect unde:
- pe paginile impare de la 3-21 sa scrie in header cap 1
- pe paginele pare de la 2-22 sa scrie in header nume X
- pe paginele impare de la 23-35 sa scrie in header cap 2
- pe paginile pare de la 24-32 sa scrie in header nume Y.

Multumesc.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Header

Mesaj de Tzica » Mie Oct 22, 2014 12:41 pm

Pana am editat eu mesajul...am fost deconectat...si s-a pierdut tot.Nu mai am rabdare sa-l reeditez asa ca pe scurt:
1.Pentru astfel de abordari e nevoie de facilitatea de "Break Page".O avem in meniul PageLayout;
2.Creeam un document Word, si mai adaugam o pagina (cu ajutorul tastei Enter, sa zicem);
3.Ne pozitionam la sfarsitul celei de-a doua pagini (speculam spatiul in care la o noua apasare a tastei enter se deschide o noua foaie);
4.Aici vom introduce PageBreak, si astel vom avea doua sectiuni distincte (pe capitole si nume ca sa zic asa);
5.Trecem la editarea primei sectiuni (capitol 1, Nume XXX).Pe calea Insert>Header>EditHeader, avem acces la optiunile de editare a Header-ului.Aici punem bifa pe "Different Odd & Even Pages".Editam respectivele Header-e;
6.Trecem la editarea header-elor pentru a doua sectiune (Capitol 2, Nume YYY).Aici, trebuie sa dezactivam legatura dintre headere;
7.Documentul fiind pregatit, putem face un copy/paste a textului din documentul original (Inseram capitolul 1 in sectiunea 1 iar capitolul 2 in sectiunea 2);
8.Mai verificam numerotarea, si daca e cazul ne folosim de facilitatea InsertNumber>Start At...


Atasez un document de proba, si unul cu imagini , poate e de ajutor.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2013”