imbinare corespondenta - import date din excel

Ce este nou in Microsoft Word 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2013.
Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
toporas
Mesaje: 42
Membru din: Joi Sep 01, 2011 8:08 am

imbinare corespondenta - import date din excel

Mesaj de toporas » Mar Sep 02, 2014 7:50 am

Import date dintr-un fisier excel pentru completarea unei machete. Toate bune si frumoase pana la CNP. In macheta fiecare cifra a CNP-ului este intr-o celula separata a tunui tabel, iar in fisierul de date CNP-ul este intr-o celula intreg.
Cum pot scrie acel CNP in macheta?
Va multumesc.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: imbinare corespondenta - import date din excel

Mesaj de Tzica » Mar Sep 02, 2014 8:53 am

Poate ar trebui sa alegeti in excel, tipul Text.
NumbersInWord
"Number formatting problems in a mail merge occur when the cells that contain the numbers in the Excel worksheet are formatted as Number, Currency, Date, Percentage, and so on. The solution for getting numbers to behave properly when you merge is to format as Text the cells that contain numbers. When cells are formatted as Text, you can type your numbers in the cells exactly the way you want them to look (with dollar signs, zeros, and so forth). Then they will merge exactly as you type them."

(Cei drept, a stoca drept numar ceva ce nu folosim pentru operatii aritmetice..nu prea e ok)

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: imbinare corespondenta - import date din excel

Mesaj de DR.ACCESS » Mar Sep 02, 2014 11:13 am

Daca in macheta TREBUIE ca fiecare cifra din CNP sa apara intr-o celula separata, atunci, tot in Excel, separati CNP cu ajutorul Text to columns, optiunea Fix width, in 13 coloane separate. Asta ca sa nu va complicati cu formule. Altfel, ramane sa folositi ce a spus mai sus antevorbitorul meu!
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: imbinare corespondenta - import date din excel

Mesaj de Tzica » Mar Sep 02, 2014 1:36 pm

lol !!
Antevorbitorul...nu numai ca a citit de la dreapta la stanga..da' a citit si in oglinda (adica ..pe dos!) :oops: :oops:
Abia acu', inteleg ca e vorba de o macheta gen formulare oficiale cu "patratele" pentru fiecare digit introdus, asa ca...pseudoraspunsul meu anterior... e la distanta mare de cerinta din topic. :oops:

toporas
Mesaje: 42
Membru din: Joi Sep 01, 2011 8:08 am

Re: imbinare corespondenta - import date din excel

Mesaj de toporas » Mar Sep 02, 2014 6:35 pm

Ca idee, solutia Dr. Access ar putea fi luata in seama daca nu ar fi inlocuite datele din urmatoarele 13 coloane. Si chiar daca nu s-ar intampla , cand ar trebui sa faci asta pentru 50 de fisiere, s-ar duce dracului ziua de munca( si nervii mei).
Va multumesc pentru ca incercati sa-mi dati solutii simple, dar, acum imi dau seama ca doar simpla nu va fi solutia aceasta.
Am crezut ca pot evita elegant solutia cu impartiri si scaderi, dar...

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: imbinare corespondenta - import date din excel

Mesaj de IPP » Mar Sep 02, 2014 7:04 pm

Buna ziua

@toporas

Ca idee, atunci când vrei sa aduci informatie dintr-un loc in altul intr-o forma care nu este identica nu ai cum sa eviti "solutia cu impartit si scaderi", e nevoie de modificari/adaugari fie in fisierul sursa, fie in fisierul destinatie. Dvs. nu ati pus la dispozitie nici un fel de fisiere exemplu care sa poata ajuta un eventual cunoscator in a oferi o solutie mai buna. Si nervii si timpul pierdut pot fi ai tuturor. ;)

Altfel ar trebui sa stiti ca de regula organizarea informatiei (in fisierul sursa in acest caz) este in stransa legatura cu ce se vrea a se obtine in final. Si nu e nimeni de aici de vina pentru modul in care ati facut sau nu ati facut tocmai ce trebuia.

Ca cineva care se pricepe mai bine la Excel decat la Word, eu as prefera fie sa creez o formula in care cifrele din CNP sa fie despartite de cate spatii e nevoie pentru a se potrivi casutelor respective (caz in care ati avea un singur camp in cadrul merge iar informatia va fi de tip text deci se evita si alta problema) fie sa extrag cu formule fiecare cifra in celule dedicate. Din punct de vedere practic, daca aveti o structura identica pentru toate cele 50 de fisiere, odata creata o singura formula/ un singur set de formule int-un fisier, se pot copia relativ repede peste tot unde e nevoie. Sau se poate folosi un macro pentru asta.

IP

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2013”