Eroare cod VBA

Ce este nou in Microsoft Access 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2013.
Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
vierme
Mesaje: 4
Membru din: Vin Iun 05, 2015 4:47 pm

Eroare cod VBA

Mesaj de vierme » Vin Iun 05, 2015 4:58 pm

Buna ziua,
Lucrez cu un formular Access prin care introduc diverse date si le stochez intr-un tabel. In formularul respectiv am cateva casete text in care introduc valori numerice, apoi printr-o linie de cod VBA (la procedura AfterUpdate) fac diverse calcule, comparatii, etc. Problema e ca la oricare din aceste casete text, dupa ce introduc valoarea si ma mut mai departe apare eroarea din fisierul atasat, astfel incat codul VBA nu functioneaza. Va rog sa ma ajutati caci orice as face nu reusesc sa finalizez proiectul datorita acestei erori. Va multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Eroare cod VBA

Mesaj de Tzica » Dum Iun 07, 2015 7:22 pm

Pai ...mai explicit decat ce spune mesajul, adica ".....communicating with ...", nu vad alt raspuns.Concret, verificati, unde faceti respectivele, comparatii verificari?? ..formularul e ..single view sau multiple view???...(simple pareri)

vierme
Mesaje: 4
Membru din: Vin Iun 05, 2015 4:47 pm

Re: Eroare cod VBA

Mesaj de vierme » Mar Iun 09, 2015 8:17 am

Buna ziua. Inca n-am reusit nimic, nu stiu ce setari sa fac. Ce ma surprinde e faptul ca am construit de la zero o alta baza de date cu un formular si cu cod VBA pentru diverse calcule si acolo merge totul ok, in schimb cea veche pe care am actualizat-o cu o serie de calcule noi nu mai functioneaza si nici ceea ce inainte mergea acum duce inevitabil la aceeasi eroare pt procedura "After Update". Ar fi prea mult de lucru sa refac totul de la zero. Am nevoie de ajutor, va rog, cine stie ... Merci.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Eroare cod VBA

Mesaj de mesersmith » Mie Iun 10, 2015 5:17 pm

Da, deseori am patit si eu lucrul asta.
Se pare ca totul este de la constructia formularului, link-uri, coduri vba, d-zeu stie ce.
Cand mi-a aparut prima data acest tip de eroare, m-am chinuit zile intregi, zeci de pagini de forumuri citite, zeci de incercari.
Am ajuns la concluzia ca in am doar doua variante prin care puteam rezolva acest tip de problema.
Astfel, prima data incercam repararea bazei prin functia pe care o are access inclusa.
Uneori a mers, dar de cele mai multe ori, nu.
A doua solutie care a mers mereu, a fost reconstruirea integrala a formularului. Doar a acelui formular care iti creaza problema respectiva.
Dupa ce m-am mai rutinat, faceam un alt formular si luam cu copy/paste diferite elemente grafice din formularul cu probleme si la fel faceam si cu codurile vba.

Stiu ca nu este o explicatie sau o solutie profi, insa din pacate, o alta nu am gasit si cum m-am lovit deseori de problema asta, a trebuit sa gasesc ceva. Si cum stiu cat de frustrant este ce ti se intampla, ma gandesc ca e mai mult decat nimic.

vierme
Mesaje: 4
Membru din: Vin Iun 05, 2015 4:47 pm

Re: Eroare cod VBA

Mesaj de vierme » Joi Iun 11, 2015 5:57 pm

Mesersmith, iti multumesc pentru raspuns. Uite azi m-am apucat de o baza de date noua asemanatoare cu ce faceam pana acum, un formular nou si cateva formule in VBA. La inceput a mers struna, dar acum, cand am vrut sa fac testele de final ... stupoare, mereu aceeasi eroare, fie ca e vorba de evenimentul Click, AfterUpdate sau oricare altul. Sa innebunesc, nu alta, dupa 4 ore de efort!!!

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Eroare cod VBA

Mesaj de mesersmith » Dum Iun 14, 2015 7:09 am

Ce office folosești? Dacă ai 2007, bagă-i sp1. Parcă așa se numește.
Sau încearcă și cu 2010.

Trimis de pe Note 4 SM-N910U

vierme
Mesaje: 4
Membru din: Vin Iun 05, 2015 4:47 pm

Re: Eroare cod VBA

Mesaj de vierme » Lun Iun 15, 2015 9:58 pm

Din moment ce am pus intrebarea la Access 2013 cred ca e destul de clar. Problema e ce naiba de setari se schimba si afecteaza comunicarea dintre baza de date Access 2013 si VBA?

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Eroare cod VBA

Mesaj de mesersmith » Lun Iun 15, 2015 11:41 pm

Se pare că nu mă ridic la nivelul așteptărilor tale.
Atât doar că fiind pe tapatalk, nu se vede foarte bine subformul unde a fost postat topicul. Scuze.

Trimis de pe Note 4 SM-N910U

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2013”