Formula COUNTIF sau COUNTIFS

Ce este nou in Microsoft Excel 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2013
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
paul.moldoveanu
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 21, 2020 8:00 pm
Localitate: Bucuresti

Formula COUNTIF sau COUNTIFS

Mesaj de paul.moldoveanu » Mar Ian 21, 2020 9:47 pm

Buna seara,
As avea nevoie de ajutor, mai exact am doua coloane cu diferite firme multe la numar. Pe o coloana sunt cele care au intocmit un DALI si pe cealalta sunt cele care au intocmit PT, faza este ca la PT sunt in asociere mai multe firme, as dori sa centralizez intr-un tabel fiecare firma cate DALI-uri a facut, cate PT a facut(chiar daca sunt intr-o asociere de firme, de exp. firma X a facut si PT singura si in asociere cu alta/e firma/e) si cate PT-uri au fost facute de o firma/e in asociere( ex. firma a+b+c a facut 3 PT-uri).

Tabelul contine:
Pe prima coloana trebuie sa contina numele fiecarei firme o singura aparitie si daca este cazul asociere de firme
Pe coloana doi numarul DALI-urilor pe care le-a facut fiecare firma
Pe coloana trei numarul PT-urilor pe care le-a facut fiecare firma individual
Pe coloana patru numarul PT-urilor pe care le-a facut o firma intr-un grup de firme in asociere

Am atasat si un excel cu cele doua coloane si un cap de tabel, ma poate ajuta cineva , eu m-am gandit ca ma poate ajuta formula COUNTIF sau COUNTIFS, dar nu-mi iese deloc, as fi foarte recunoscator daca m-ar putea ajuta cineva.
Stima.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Formula COUNTIF sau COUNTIFS

Mesaj de IPP » Mie Ian 22, 2020 7:49 am

Buna ziua

Pentru inceput ar trebui sa aveti grija (si daca e cazul sa corectati) de modul in care e scrisa informatia cautata in baza de date respectiv in raport. De exemplu denumirea din F2 e incadrata de caractere (netiparibile) deci nu o veti gasi/Numara corect in conditii normale. De aceea formulele propuse de mine se refera la denumiri rescrise in zona F10:F14.

Formula din G10 (copiata apoi peste toata zona G10:H14 este pentru numarare individuala
=COUNTIF(B$4:B$234;$F10)

Formula din I10, copiata apoi pe coloana in jos este pentru numararea dupa 2 criterii
=COUNTIFS($C$4:$C$236;"*"&F10&"*";$C$4:$C$236;"*+*")

Nota: daca aveti setari regionale USA, inlocuiti peste tot in formula ; cu ,

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

paul.moldoveanu
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 21, 2020 8:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Formula COUNTIF sau COUNTIFS

Mesaj de paul.moldoveanu » Mie Ian 22, 2020 9:03 am

Multumesc mult de ajutor.
STIMĂ.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2013”