Identificare suprapunere intervale orare

Ce este nou in Microsoft Excel 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2013
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
OanaDurst
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mai 31, 2018 10:10 am

Identificare suprapunere intervale orare

Mesaj de OanaDurst » Joi Mai 31, 2018 10:33 am

Buna ziua,

Am urmatoarea speta, conform atasamentului:
- un excel aranjat ca un calendar rudimentar
- fiecare zi din luna poate avea 4 activitati diferentiate pe culori
- coloanele A8, A10, C8 si C10 tin orele lucrate pe activitatea respectiva
- coloanele A9, A11, C9 si C11 tin intervalele orare in care se lucreaza orele de mai sus
- D7 insumeaza orele lucrate in ziua respectiva, iar A4, A6, C4 si C6 insumeaza toate orele lucrate pe activitate in decursul intregii luni


Nu stiu si nu gasesc cum sa fac ca excel-ul sa-mi verifice daca exista suprapuneri in intervalele orare dintr-o zi. Practic as vrea ca in ziua de luni, 4 iunie in cazul in care eu scriu pe activitatea 3 ora de inceput 17:00 si nu 18:00 cum e acum, excel-ul sa ma atentioneze ca se suprapun ore si sa-mi si evidentieze unde e problema, iar dupa ce corectez sa dispara si eroarea si evidentierea.
Ar mai fi bine daca ar putea sa calculeze singur orele dupa ce pun eu intervalul sau sa dea o atentionare daca orele nu se incadreaza in interval.


Sper ca am fost destul de clara si multumesc anticipat pentru ajutor!
Oana
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Identificare suprapunere intervale orare

Mesaj de IPP » Joi Mai 31, 2018 12:48 pm

Buna ziua

Din ceea ce se vede in poza (ar fi bine sa atasati un fisier excel fara informatii confidentiale), nu respectati nimic din ceea ce inseamna o informatie structurata in vederea efectuarii unor calcule/prelucrari. Aveti celule contopite, informatia e sub forma de text.

IP

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2013”