Descriere pas cu pas a unui traseu

Ce este nou in Microsoft Excel 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2013
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
basileus
Mesaje: 122
Membru din: Dum Noi 07, 2010 4:58 pm

Descriere pas cu pas a unui traseu

Mesaj de basileus » Joi Ian 11, 2018 1:21 pm

Buna ziua.
Vreau sa intocmesc intr-un fisier excel, o lista cu desfasurarea pas cu pas a unei rute.
Am incercat sa dau insert picture la fiecare sageata, dar este o metoda greoaie si daca modific ceva in fisier trebuie sa repozitionez fiecare element in parte.
As vrea sa va rog, sa imi indicati o cale de a crea un fisier de genul celui prezentat alaturat, mai facil de operat, in ceea ce priveste inserarea acelor sageti indicatoare.
Va multumesc pentru timpul acordat solutionarii problemei mele.
Poate exista vreun template pentru genul acesta de desfasurator.

basileus
Mesaje: 122
Membru din: Dum Noi 07, 2010 4:58 pm

Re: Descriere pas cu pas a unui traseu

Mesaj de basileus » Joi Ian 11, 2018 2:17 pm

Atasez un print screen
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Descriere pas cu pas a unui traseu

Mesaj de IPP » Joi Ian 11, 2018 5:06 pm

Buna ziua

Nu vad unde apare fisierul excel in aceasta problema si cum anume aveti informatia in excel si unde anume ar trebui sa apara acele sageti.

Daca e sa ma dau cu presupusul: pe fiecare celula de pe o coloana ar aparea textul (doar textul) cu fiecare indicatie in parte.
In acest caz probabil ar fi nevoie de un macro care sa stie sa asocieze cuvinte cheie (ex. "virati stanga", "virati usor stanga") cu elementul grafic (sageata) corespunzator, iar la rulare sa stearga/reinsereze sageti in functie de informatia colectata din fiecare celula in parte.

Nu stiu daca va pot ajuta insa o reformulare si un fisier exemplu concludent ar ajuta

IP

basileus
Mesaje: 122
Membru din: Dum Noi 07, 2010 4:58 pm

Re: Descriere pas cu pas a unui traseu

Mesaj de basileus » Joi Ian 11, 2018 6:22 pm

Multumesc frumos pentru timpul acordat. Intr-adevar excelul nu prea are ce cauta aici, dar mie imi trebuie un tabel in excel ,prelucrand ruta si m-am gandit ca exista o cale mai usoara, decat insert picture si apoi centrarea imaginii in casuta. Oricum descrierea rutei o fac manual, interpretand o ruta in coordonate gpx.
Mai caut, poate exista vreun soft dedicat.
Va urez toate cele bune si inca o data, va multumesc.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2013”