functia SUMIF

Ce este nou in Microsoft Excel 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2013
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
ionutcristian
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mai 02, 2011 3:34 pm

functia SUMIF

Mesaj de ionutcristian » Dum Dec 17, 2017 5:47 pm

Salut !

Am tot cautat prin tutoriale si materiale online o rezolvare la problema mea, dar fara succes!

Incerc sa va explic cu cuvintele mele:
In productia unui anumit item sunt necesare 2 tipuri de cutii diferite (mica si mare) vreau sa centralizez consumul de cutii intr-un tabel separat
Functia SUMIF nu imi da voie sa selectez decat cate o singura coloana pt RANGE si SUM_Range
Va rog sa ma ajutati cu o formula care poate face asta
am atasat exemplu
Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: functia SUMIF

Mesaj de IPP » Dum Dec 17, 2017 6:05 pm

Buna seara

La modul in care este structurata informatia, ma indoiesc ca se poate folosi o formula sumifs ci doar o adunare a rezultatelor obtinute prin doua formule sumif.
De ex. in B7, formula =SUMIF(productie!$B$3:$B$7;'centralizator cutii '!$B7;productie!$C$3:$C$7)+SUMIF(productie!$D$3:$D$7;'centralizator cutii '!$B7;productie!$E$3:$E$7) se poate copia apoi pe coloana in jos. Restul de referinte (acum se refera la randurile 3-7 din foaia sursa) se vor ajusta in functie de realitate

Alta observatie: nu veti obtine rezultatul scontat daca nu se respecta aceleasi denumiri peste tot. In fisierul dvs. exista "model1" si "model 1", "model5" si "model 5" ... Din punctul de vedere al Excel nu e acelasi lucru

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

ionutcristian
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mai 02, 2011 3:34 pm

Re: functia SUMIF

Mesaj de ionutcristian » Joi Dec 21, 2017 9:06 am

Functioneaza perfect!
Tabelul pe care l-am atasat a fost facut pe fuga pt exemplu. denumirile sunt respectate.


Multumesc Mult pentru solutie !

Nills
Mesaje: 211
Membru din: Sâm Ian 23, 2016 11:24 am

Re: functia SUMIF

Mesaj de Nills » Joi Dec 21, 2017 3:22 pm

Mai poti folosi si formula urmatoare:

=SUMPRODUCT((productie!$B$3:$B$7=B7)*(productie!$C$3:$C$7)+(productie!$D$3:$D$7=$B7)*(productie!$E$3:$E$7))
I don't care what you think of me! Unless you think I'm awesome – in which case, you're right! Carry on :D

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2013”