Inport si prelucrare date din fisier .dat

Ce este nou in Microsoft Excel 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2013
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
alexato
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 11, 2018 8:29 am

Inport si prelucrare date din fisier .dat

Mesaj de alexato » Lun Iun 11, 2018 11:07 am

Buna doctorilor,

Incerc sa scriu un cod VBA care sa faca mai multe operatiuni, dar momentan nu am reusit sa-l fac sa lucreze impreuna. Incerc sa explic de ce am nevoie.

Trebuie sa inport date dintr-un fisier .dat
Apoi sa caut anumite nume in aceste date inportate si sa le copiez in Sheet-uri diferite.
Apoi aceste date din noile sheet trebuie sa le modific facand anumite operatiuni.

Toate informatiile(calea fisierului, numarul numelor cautate si mai apoi fiecare nume cautat in datele inportate) am nevoie sa fie introduse printr-o fereastra de dialog cu utilizatorul.

Va incarc fiesierul .dat (cu extenia pdf) si ce am reusit eu sa realizez pana acum.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Alex A.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

alexato
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 11, 2018 8:29 am

Re: Inport si prelucrare date din fisier .dat

Mesaj de alexato » Vin Iun 22, 2018 12:25 pm

Revin cu un update,

Incercad sa rezolv problema am ajuns la un compromis, care in schim nu mi se pare foarte profi. Momentan am creat 2 subrutini (care pot fi gasite in fisierul Test1) care rulate separat, si cu mici ajustari, ajung la rezultatul dori.
Dupa ce se importa fisierul pisica_input.dat datele sunt importate intr-un nou Workbook Excel. Aici se copiaza subrutina Sub CercaNome() din primul Excel, se creaza o noua foiaie unde se introduc numele de cautare (Fisier atasat pisica_input), apoi se ruleaza rutina care cauta in foaie cu datele importate numele dorit si copiaza in o noua foaie datele.

Credeti ca ma puteti ajuta cu automatizarea procesului? Eventual un userform unde sa introduc datele de cautare si sa ruleze automat fara sa mai fac toate operatiunile?

Multumesc anticipat
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2013”