Formula analiza preturi

Ce este nou in Microsoft Excel 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2013
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
defekt
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 29, 2016 10:24 pm

Formula analiza preturi

Mesaj de defekt » Joi Sep 29, 2016 10:38 pm

Salut,
As dori sa pot face o analiza de preturi si un total in functie de furnizor folosind Excel.

Exemplu:

Nr. Prod UM Cant Furnizor 1 Furnizor 2 Furnizor 3 TotalFurnizor1 Total Furnizor2 Total Furnizor3
1 bec b 10 3 4 5
2 cablu m 10 1 2 3
3 priza b b 10 6 7 8

Astfel, as dori sa pot evidentia cel mai mic pret din selectia Furnizor 1: Furnizor3 si apoi acest pret sa fie inmultit cu cantitatea iar rezultatul sa fie completat in Total Furnizor aferent pretului cel mai mic (ex pe linia 1: Pretul cel mai mic este la Furnizor 1 iar totalul sa fie de 3 X 10=30 si sa fie completat in campul TotalFurnizor 1 si eventual in campurile TotalFurnizor 2 si TotalFurnizor3 sa fie trecuta valoare 0) astfel incat la sfarsit sa pot calcula exact valoarea comenzii pentru fiecare Furnizor pe baza celui mai mic pret.
Va multumesc pentru ajutor.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Formula analiza preturi

Mesaj de IPP » Vin Sep 30, 2016 6:46 am

Buna ziua

In H2 am folosit formula (pe care am copiat-o apoi spre dreapta si in jos atat cat a fost necesar):
=IF(AND(E2>0;E2=MIN($E2:$G2));E2*$D2;0)

Vedeti fisierul atasat.

IP

PS. Pe viitor incercati sa atasati dvs. un fisier exemplu
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

defekt
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 29, 2016 10:24 pm

Re: Formula analiza preturi

Mesaj de defekt » Vin Sep 30, 2016 9:51 am

Buna ziua,
Va multumesc pentru ajutor. Este intr-adevar exact ce aveam nevoie. Acum , legat de acelasi tabel, ramane intrebarea legata de evidentierea pe fiecare rand in selectia Furnizor1 Furnizor2 Furnizor3 a celei mai mici valori. In fisierul atasat am folosit Conditional Formatting pentru prima linie, insa daca folosesc functia Format Painter si pentru urmatoarele randuri formula nu se modifica pentru fiecare rand in parte. Practic as avea nevoie sa imi faca o analiza pe fiecare rand in parte.
Multumesc inca odata pentru ajutor.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Formula analiza preturi

Mesaj de IPP » Vin Sep 30, 2016 10:30 am

Buna ziua

Nu toate formatarile conditionate disponibile se preteaza la ce am vrea noi.

In cazul de fata, variantele ar fi:
1. daca folositi format painter: in loc de un singur click pe butonul corespunzator faceti doua click-uri, ca urmare optiunea nu ar trebui sa se dezactiveze dupa prima folosire si s-ar putea formata, rand cu rand. (dupa ce terminati, apasati tasta Escape). Evident ca, daca aveti zeci sau sute de randuri, poate fi frustrant mai ales daca veti avea in viitor si alte cazuri de acest gen.

2. un macro care sa creeze regulile pentru fiecare set de date in parte.

Indiferent de metoda, vor rezulta (dupa caz) zeci, sute sau mii de reguli de formatare care vor duce la un moment dat la incetinirea lucrului in fisier (varianta extrema poate fi blocarea fisierului sau timp de asteptare foarte lung la deschidere/salvare/inchidere fisier) sau, daca vor mai fi si alte reguli la ingreunarea gestionarii acestora.

In fisierul atasat am formatat eu folosind metoda 1.

Aveti grija ca pe ultimul rand cu informatie aveti doua informatii de tip text. Folositi separatorul zecimal in conformitate cu setarile sistemului de operare de pe calculatorul dvs. +/- cel de Excel daca e cazul

IP

PS. Daca v-ar fi suficient sa evidentiati doar valoarea minima atunci ati putea aplica o regula bazata pe o formula de genul
=AND(E2>0;E2=MIN($E2:$G2)) aplicabila domeniului de celule =$E$2:$G$12 (in cazul nostru
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Formula analiza preturi

Mesaj de TudyBTH » Vin Sep 30, 2016 11:30 am

Buna,
Pentru a evita formatarea rand cu rand,
- daca doresti sa evidentiezi doar valorile minime, poti folosi in Conditional Formatting o singura formula pentru intregul range

Cod: Selectaţi tot

=E2=MIN($E2:$G2)
- daca doresti sa pastrezi formatarea diferentiata, mai adaugi inca doua formule, pentru acelasi range

Cod: Selectaţi tot

=E2=SMALL($E2:$G2;2)
si

Cod: Selectaţi tot

=E2=SMALL($E2:$G2;3)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2013”