Share point

Visio, Project, OneNote, Publisher, Sharepoint
Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Share point

Mesaj de mesersmith » Sâm Mar 08, 2014 6:11 pm

Abia astazi am reusit sa instalez suita Office 365, pentru care ii multumesc lui Dr Windows ca mi-a oferit-o.
Dupa ce am instalat suita, am vazut toata suita de aplicatii office, dar nu am inteles lucrul care ma doare pe mine cel mai tare si anume Share Point-ul.
Tot citind si rasfoind site-urile Microsoft, gasesc pe undeva urmatoarea fraza:

"Access apps don’t work with Office 365 Home Premium."
As vrea sa intreb cum si daca as putea sa-mi creez un server SharePoint, pe contul meu Microsoft, sau pe domeniul propriu, sau oriunde. Din cate inteleg eu propozitia de mai sus, n-o sa pot sa duc o baza de date pe server si nici n-o s-o pot deschide intr-o pagina web, lucru pe care voiam sa-l experimentez si sa-l invat.

Stie cineva cum se fac lucrurile astea? Am nevoie de o mana de ajutor.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Share point

Mesaj de Dr.Windows » Sâm Mar 08, 2014 6:57 pm

Din pacate asa este - in variant Office 365 Home Premium NU exista SharePoint... pentru ca de curand a trebuit sa simulez ceva tot pe versiunea asta si obisnuit cu planul E3 nu gaseam nici eu SharePoint-ul ca sa pot face testele... ;)
Asa ca nu iti mai ramane decat o singura varianta - conturi de test Office 365 pentru firme - din pacate la fiecare 30 de zile va trebui sa faci un alt cont (daca nu termini testele in 30 de zile), asta ca in final sa vezi daca merita sa cumperi unul - de ex. "Office 365 Premium pentru firme mici".

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Share point

Mesaj de mesersmith » Sâm Mar 08, 2014 7:01 pm

Multumesc pentru raspuns.
Daca stiam dinainte, nu mai instalam si nu mai foloseam licenta, o dadeam cuiva care are nevoie de aplicatiile pe care le cuprinde.
Inteleg ca o data bagat codul ala, nu mai poate fi instrainata, nu?

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Share point

Mesaj de Dr.Windows » Sâm Mar 08, 2014 7:07 pm

Poti sa-i dai access sa instaleze aplicatiile pentru ca licenta de HP este valabila pentru 5 PCuri ;-)

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Share point

Mesaj de mesersmith » Dum Mar 09, 2014 12:19 pm

Multumesc pentru raspunsuri. Asa o sa fac. Pentru ca e pacat sa irosesc licenta asta.
Pentru ca eu folosesc si recomand tuturor ca in cadrul firmelor sa foloseasca bazele numai cu runtime, ca sa nu mai aiba nevoie de licenta pe Access, sunt obligat sa folosesc doar Access 2007.
Asta pentru ca pentru 2010 exista suport runtime, dar nu si pentru XP home, despre care am observat ca este foarte raspandit in randul firmelor mici.

alexxa1318
Mesaje: 25
Membru din: Lun Oct 03, 2011 12:47 pm

Re: Share point

Mesaj de alexxa1318 » Mie Mar 12, 2014 12:18 pm

Eu nu as recomanda asa ceva companiilor.
De ce?
Pentru ca produsele Microsoft Office nu se preteaza decat la volum mic de date si nu sunt prea flexibile (sunt limitate de licente, sisteme de operare, hardwear, etc).
Din aceasta cauza recomad o mica sau mai mare investitie in aplicatii Web pe platforme .Net sau PHP.

newbie
Moderator
Moderator
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mar 09, 2011 9:38 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Share point

Mesaj de newbie » Mie Mar 12, 2014 5:14 pm

si oricum XP-ul e in moarte cerebrala deja, deci se vor achizitiona tot mai multe licente noi, asa ca 2010 revine

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Share point

Mesaj de mesersmith » Lun Mar 17, 2014 8:37 am

Știu și sunt de acord cu ce spuneți voi. Dar mai știu că firmele mici nu alocă bani pentru licențe Windows noi si folosesc XP-ul in draci.
Cat potrivește volumul de date, dacă vorbim de firme mici, cred ca Acces-ul se descurca destul de bine. Am câteva baze împrăștiate prin ţară, care funcționează de peste doi ani si au ajuns sa aibă câțiva mega.
Cat potrivește limitările date de licențele Office, dacă rulezi baza cu runtime, nu e nevoie de nicio licență.
Ai nevoie doar de licență Windows pe care oricum trebuie s-o ai, indiferent ce tip de baze folosești.
Personal, nu am simțit limitări, doar faptul ca nu ma pot duce cu baza in web ma deranjează.
Am o bază la firmă în care se introduc zilnic in jur de 80 de înregistrări, de peste 2 ani si a ajuns la 15 mega, asa ca pana la 2 giga cat știam că e limita, mai este.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

carmela
Mesaje: 6
Membru din: Mar Ian 21, 2014 11:55 am

Re: Share point

Mesaj de carmela » Vin Apr 18, 2014 2:40 pm

De ce nu incercati sa le plasati pe niste servere sql, si cu 1 euro pe luna aproximativ, nu aveti probleme legate de pastrarea bazei de date care se mareste si care va avea nevoie de firewall si protectie prin criptare de tip ssl.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Share point

Mesaj de mesersmith » Vin Apr 18, 2014 10:03 pm

Motivul este unul foarte simplu: nu stiu cum s-o fac si nici cum sa modific bazele in sensul de a migra cu ele in sql.

Închis

Înapoi la “Alte programe din suita Microsoft Office”