Toate versiunile de Windows instalate

Discutii despre orice alta versiune de Windows pentru care nu exista un forum separat - de exemplu Windows 98 sau chiar Windows Server 2003/2008
lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de lord1astarot » Dum Feb 12, 2012 9:32 pm

julianatanasoae scrie:De acord, dar totusi... Excel 3.0??? Pe vremea aia cred ca puteai numara pe degete aplicatiile Windows. In rest, totul era DOS.

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --
Da, ar trebui sa mearga. Toate aplicatiile de la Windows 3.x sau chiar si mai devreme (totusi cred ca in mare de la w 3.x) ar trebui sa fie compatibile cu versiunile mai noi. Iaca invers nu... invers nu se poate din pacate:)

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de julianatanasoae » Dum Feb 12, 2012 9:36 pm

Vorbind atata despre DOS si aplicatii pe 16 biti mi-am adus aminte de vechile jocuri DOS. Remember DOOM sau Jazz Jackrabbit? As incerca sa instalez iepurele buclucas pe Windows 8 32-bit :D

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de timotei » Dum Feb 12, 2012 9:37 pm

Dacă instalezi DosBox, sigur va merge :) Altfel nu știu dacă merge. Eventual cu compatiblity pe W98, și disable la toate chestiile ”awesome” - gen aero, themes, etc.

Probabil, atâta timp cât o să mai existe W95, 98, etc, în acel ”Run in compatibility for OS:”, atunci cred că vor merge ok apps-urile antice :)

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de julianatanasoae » Dum Feb 12, 2012 9:44 pm

DosBox stiu ca merge :D E la ordinea zilei la mine in calculator, mai ales ca am Windows 8 pe 64 biti.
Sunt faine si jocurile astea de acuma gen GTA 4, NFS Shift, Batman Arkham City sau mai stiu eu ce natii, dar parca tot am o placere mai mare cand joc un Jazz Jackrabbit sau un Incredible Machine pe DosBox. It just brings back so many memories...

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de lord1astarot » Dum Feb 12, 2012 9:57 pm

Sau Mario! Ala e forewer:)

DosBox-ul e pe cam toate dispozitivele posibile, incepand cu Wndows si terminand cu Symbian:)

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de julianatanasoae » Dum Feb 12, 2012 10:02 pm

Sau putem folosi solutiile obisnuite de virtualizare >> Virtual PC (merge cel mai bine cu DOS), VMWare sau VirtualBox.
Toate emuleaza Sound Blaster 16, care 'pe vremea noastra' era cea mai tare placa de sunet de pe piata.

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de lord1astarot » Dum Feb 12, 2012 10:09 pm

Eu mai bine cu DosBox. A durat pana mi-am dat seama cu ce se mananca cand am instalat programul pe Symbian. Dupa care chiar mi-a placut. La mine se cam asociaza interfata de dosbox cu Mplayer, de asta, probabil, am o afinitate mai mare fata de dosbox:)

In plus, dupa cum am mai spus am dosbox-ul si pe symbi, si pe windows si pe Android.

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Toate versiunile de Windows instalate

Mesaj de julianatanasoae » Dum Feb 12, 2012 10:12 pm

Eu am un Nokia E63 care ruleaza pe Symbian S60v3 FP1 si nu am reusit sa imi instalez DosBox pe el. Stiu ca se poate, dar eu am cautat pe toate site-urile si orice metoda incercam nu mergea. Nu am inteles care e faza cu keymapper-ul ala, pentru ca ala imi tot da eroare.
Poate ma poti ajuta? Dar deschide un topic in Cafenea sau da-mi pe privat ca nu e vorba despre Windows aici.

Iulian Atanasoae

Închis

Înapoi la “Intrebari despre ALTE versiuni de Windows”