mapare drive

Ce este nou in Microsoft Windows 8?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 8
Închis
Lambada
Mesaje: 35
Membru din: Mar Aug 20, 2013 7:40 am

mapare drive

Mesaj de Lambada » Mar Ian 13, 2015 10:17 am

salut, incerc sa mapez 2 compuri: unul are win 7 pro 64bit al doilea 8.1 pro 64. E ceva setare de acces incorrect pusa cred pentru ca de pe win 7 intru pe 8.1 vad tot lansez, etc dar de pe 8.1 pe 7 nu ma lasa deloc. Compurile sunt in acelasi workgroup. Nici macar nu-l arata in "network". Ambele sunt definite ca private networtk, au share la tot si setat pe "shareuieste cu useri cu parole". Si din advanced sharing am setat tot (full, read, write, etc). Nu stiu ce setari sa mai verific, unde sa ma mai uit. Ping exista. Ce se mai poate verifica?

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: mapare drive

Mesaj de mariusc » Mar Ian 13, 2015 10:35 am

Salut. Daca incerci de pe Win 8.1 din Run sa accesezi calea: \\Windows7\folder sau \\Windows7\C$ sau \\Windows7\D$ ce eroare primesti?

Lambada
Mesaje: 35
Membru din: Mar Aug 20, 2013 7:40 am

Re: mapare drive

Mesaj de Lambada » Mar Ian 13, 2015 7:30 pm

pun numele si parola in pop-up si zice ca nu-s corecte, ceea ce nu-mi vine sa cred. Este numele unuia dintre userii creati pe Win 7 la useri (de tip standard, nu admin user) si parola de acolo. Clar imi scapa ceva, dar nu-mi dau seama ce.
A doua buba: am mai pus un comp cu win 8.1 pe 64b in retea. Cele 2 (8.1 cu 8.1 pro) se vad doar pe ele doua, nu vad si Win 7 pro! In prima zi am intrat de pe 8.1 pro pe 8.1 (cu maparea facuta ok, si pe C si pe D), apoi ma lasa doar sa-l vad, dau click pe el in 'netwok' si imi arata C si D, dar mai departe...a obosit. De ce in prima zi a mers si acum nu mai vrea? I-am pus ip fix in loc de Dhcp dar nu cred ca asta conteaza, si i-am debifat ipv6 (la sfaturile unor amici).

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: mapare drive

Mesaj de mariusc » Mie Ian 14, 2015 7:56 am

Lambada scrie:pun numele si parola in pop-up si zice ca nu-s corecte, ceea ce nu-mi vine sa cred. Este numele unuia dintre userii creati pe Win 7 la useri (de tip standard, nu admin user) si parola de acolo. Clar imi scapa ceva, dar nu-mi dau seama ce.
Userul respectiv (de tip standard, nu admin) are drepturi pe share?

Lambada
Mesaje: 35
Membru din: Mar Aug 20, 2013 7:40 am

Re: mapare drive

Mesaj de Lambada » Mie Ian 14, 2015 10:17 am

Are. Standard am pus la Everyone 'full control, modify si read'. Si am adaugat special si userul respectiv, cu toate bifate pe allow.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 8”