dilema win 8 - win xp

Ce este nou in Microsoft Windows 8?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 8
Închis
Lambada
Mesaje: 35
Membru din: Mar Aug 20, 2013 7:40 am

dilema win 8 - win xp

Mesaj de Lambada » Mar Aug 20, 2013 8:05 am

Salut dragi forumisti! O intrebare de baraj ma macina de o vreme si sper sa-i gasesc un raspuns aici pe forum. De cand a anuntat MS ca nu mai ofera suport tehnic din 04.2014 pentru XP, avand cateva computere cu XP ma gandesc la o varianta de upgrade, de anul viitor, dar intrebarea este cu ce SO: Vista cam pica din start, W7 este ok, dar cam prea "tehnic" iar atunci singurul raspuns cat de cat viabil ramane Win8. Dar problema este ca unele compuri au 4-5-6 ani vechime, sunt OK dpdv tehnic, dar nu au drivere pe siteul producatorilor pt Win 8.
Asa ca sincer, nu stiu ce e mai bine, pe termen mediu (4-5ani): sa ramai cu XP, stiind ca nu mai exista actualizari de securitate (si totusi, cat de grav este asta, la urma urmei?) sau sa iei Win 8 daca(!) vor exista drivere. Daca producatorii nu vor mai scoate drivere...then what??

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: dilema win 8 - win xp

Mesaj de timotei » Mar Aug 20, 2013 8:00 pm

Personal, dacă nu ai soft-uri care necesită Win XP, se poate migra liniștit pe W8.

Legat de problema de drivere, da... ar putea fi. Ideal ar fi să se încerce pe o stație să se vadă cum se comportă. Asta deoarece dpdv al performanței, sigur e mai bun ca W7. Oricum, există o serie de drivere default în W8 care acoperă o gamă destul de largă de componente.

Și da, aș zice că partea cu actualizări de securitate e destul de gravă.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: dilema win 8 - win xp

Mesaj de Dr.Windows » Mie Sep 04, 2013 2:07 pm

Cel mai bine este asa cum a spus si Timotei - sa testezi temeinic pe unul din PC-uri cum se comporta... direct Windows 8, mai ales ca poti descarca verisiunea Windows 8.1 Preview iar din pagina Centrului de compatibilitate pot verifica si ce aplicatii & drivere sunt compatibile cu Windows 8.
In plus, pentru anumite drivere poti incerca versiunile disponibile pentru Windows 7 (unele merg si pe Windows 8, altele nu)... asa ca cel mai bine faci rost de un disc (daca nu vrei sa strici configuratia vreunui PC de-al tau sau sa pierzi date) si poti sa testezi si sa vezi practic daca este in regula.

Lambada
Mesaje: 35
Membru din: Mar Aug 20, 2013 7:40 am

Re: dilema win 8 - win xp

Mesaj de Lambada » Sâm Sep 14, 2013 8:41 pm

salut, da este optiunea corecta cea cu testatul. dar treaba cu "driver general" nu stiu cat de sigura este, adica nu cumva sa te trezesti cand ti-e lumea mai draga ca apar erori de registri (preferatele mele:) ). multumesc oricum pt idei

Ursus
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 16, 2013 11:39 am

Re: dilema win 8 - win xp

Mesaj de Ursus » Lun Sep 16, 2013 11:42 am

4-5 ani ... timp suficient pentru schimbarea compania echiparea cu un nou ...
calculatoare vechi pentru a da la orfelinat sau de a vinde

Lambada
Mesaje: 35
Membru din: Mar Aug 20, 2013 7:40 am

Re: dilema win 8 - win xp

Mesaj de Lambada » Mar Sep 17, 2013 9:38 pm

@Ursus: tu chiar ai vrut sa spui ceva sau iti faci reclama la site? :)

DTTR
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 21, 2013 11:59 am

Re: dilema win 8 - win xp

Mesaj de DTTR » Lun Oct 21, 2013 4:17 pm

e exact cum au zis timotei si dr. windows.

eu as face o adaugire. sa nu uiti sa-ti faci backup la sistemul actual iar recomandarea suplimentara este sa instalezi windows8 PESTE windowsul XP actual.
astfel vei vedea daca aplicatiile curente si setarile curente functioneaza.

in rest, windows 8 rules! nu m-as duce inapoi nici ars.

Lambada
Mesaje: 35
Membru din: Mar Aug 20, 2013 7:40 am

Re: dilema win 8 - win xp

Mesaj de Lambada » Mie Oct 30, 2013 8:49 am

da, e buna precizarea cu backup-ul. Insa nu am gasit o metoda prin care sa fac backup (sau sa creez un restore point) pe un hdd extern. In XP, W7 si W8. Cum se poate "exporta" R.pointul pe ceva extern?

Lambada
Mesaje: 35
Membru din: Mar Aug 20, 2013 7:40 am

Re: dilema win 8 - win xp

Mesaj de Lambada » Mie Apr 09, 2014 8:50 pm

Mi-am primit raspunsul la intrebari. Un articol pertinent.

Pentru cine mai sta pe ganduri intre XP si Win 8, enjoy!

http://www.mobzine.ro/ionut-balan/2014/ ... e-urmeaza/

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 8”