Ecomomisire de energie cu windows 8?

Ce este nou in Microsoft Windows 8?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 8
timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de timotei » Lun Mar 12, 2012 8:09 pm

Pff... până la e-ink pt general consumer va fi cale lungăăăăăăăă... Mai degrabă evoluează ecranele normale (vezi LED), la consum din ce în ce mai mic. Cum ziceai, au viteaza de răspuns PREA mică. Nici nu vreau să mă gândesc până și la solitaire cred că s-ar vedea în reluare :))

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de Adrian » Mar Mar 13, 2012 9:14 am

a testat cineva W8 ca sa vada daca acesta consuma mai putina energie fata de versiunile anterioare? Daca nu, atunci tot ceea ce discutam noi aici sunt doar simple supozitii sau reclame :lol:
Cand o sa avem pe cineva care sa ne poata spune ca a folosit W8 si durata de viata a bateriei s-a prelungit cu X% sau a masurat consumul de energie si a constatat ca acesta este mai mic, atunci o sa putem spune cu adevarat ca se economiseste energie :mrgreen:

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de timotei » Mar Mar 13, 2012 9:32 am

Adrian scrie:a testat cineva W8 ca sa vada daca acesta consuma mai putina energie fata de versiunile anterioare? Daca nu, atunci tot ceea ce discutam noi aici sunt doar simple supozitii sau reclame :lol:
Cand o sa avem pe cineva care sa ne poata spune ca a folosit W8 si durata de viata a bateriei s-a prelungit cu X% sau a masurat consumul de energie si a constatat ca acesta este mai mic, atunci o sa putem spune cu adevarat ca se economiseste energie :mrgreen:
Bine, cred că o să fac un test în sensuil ăsta și revin cu păreri :)

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de Adrian » Mie Mar 14, 2012 10:08 am

Ar fi super!

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de queensoft » Mie Mar 14, 2012 6:48 pm

Oricum testul ar fi inutil, deoarece Windows 7 este o varianta beta, cu multe multe lucruri lipsa sau incomplete.
Nu exista nici macar drivere oficiale pentru componente, deci testul ar fi eronat.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de timotei » Mie Mar 14, 2012 6:53 pm

queensoft scrie:Oricum testul ar fi inutil, deoarece Windows 7 este o varianta beta, cu multe multe lucruri lipsa sau incomplete.
Nu exista nici macar drivere oficiale pentru componente, deci testul ar fi eronat.
Ai vrut să zici Windows 8 nu? :)

Întradevăr, testul nu este prea conclusiv, dar orientativ tot e ceva. Pentru că dacă și așa cum e el, în beta, se vede improvement, e clar că finalul va fi cel puțin la fel de bun :)

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de lord1astarot » Mie Mar 14, 2012 6:55 pm

Se pot folosi derivere din windows 7, in mare, nucleul e definitivat si putem sa ne facem o parere despre consum. Asteptam rezultatele, poate cel putin aici ne minuneaza microsoft:).

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de queensoft » Mie Mar 14, 2012 7:14 pm

Da, windows 8.
Da, se pot folosi driverele din Windows 7, dar nu sint speciale pentru 8.
Si la Windows 7 se pot folosi cele din Vista, dar nu am incercat niciodata asa ceva.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de lord1astarot » Mie Mar 14, 2012 7:26 pm

Driverele, in mare parte, sunt facute de cei care fac si hardwware-ul, deci optimizarile la acest nivel nu se pun in calcul. Important ce au modificat ei in software-ul lor propriu pentru a optimiza ceva.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de timotei » Mie Mar 14, 2012 8:02 pm

La cât au schimbat arhitectura internă (cel puțin din spusele lor), nu știu cât or să mai meargă driverele de W7 :) Poate doar dacă au făcut wrapper-e ca să fie suportate și ălea până să fac w8 specific ones.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 8”