Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Ce este nou in Microsoft Windows 8?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 8
timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de timotei » Mar Feb 07, 2012 10:25 pm

Bine, vorbeam de faptu că nu există super combinații mortale de taste care să facă acest lucru. One button(sau mai multe) cu funcționalitate(ăți) predefinite :)

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de queensoft » Mie Feb 08, 2012 9:40 am

timotei scrie:Vă legați de ce nu trebuie. Voi vreți să aduceți interfața de tabletă, la rangul celei de desktop. STOP IT! Fiecare tip de interfață, are un anume fel de a fi folosită, și un anume workflow. Normal că ALT+F4 sau CTRL+ALT+DEL nu merg (dacă chiar nu merg) pe Metro, pentru că e ilogic să se și implementeze așa ceva... Cum vrei să dai tu pe tabletă, când te joci, ALT+F4? poate doar dacă ai tastatură externă, dar aia e 5% din cazuri. Tableta nu e făcută să fie folosită cu tastatura.

În concluzie, nu mai ”bash-uiți” interfața de tabletă, doar pt că nu e ca cea de desktop. E ca și cum ai bate un măr că nu face pere :)) - chiar dacă seamănă :P
Nu poti sa folosesti EXACT acelasi siste (adica functii si inerfata) pe desktop si pe tableta.
Trebuie sa fie personalizat pe fiecare device.
Cred ca fac o mare greseala daca scot toate chestiile clasice: alt+f4, butoanele, ferestrele....

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de lord1astarot » Mie Feb 08, 2012 10:14 am

queensoft scrie:
Nu poti sa folosesti EXACT acelasi sistem (adica functii si inerfata) pe desktop si pe tableta.
Pai aia de la Microsoft o sa demonstreze anume ca se poate:). Desigur daca vorbim de tableta cu procesoare x86-32 sau x86-64, ca la ARM si la altele de genu, ramane doar interfata.
queensoft scrie:Trebuie sa fie personalizat pe fiecare device.
Pai e mult mai complicat personalizarea asta. Asa ca ei pun totul la un loc. Apropo, windows-ul xp pentru tablete, dupa cate tin eu minte, nu era chiar asa de personalizat.
queensoft scrie:Cred ca fac o mare greseala daca scot toate chestiile clasice: alt+f4, butoanele, ferestrele....
Pai, dupa cums-a mai spus, raman ferestrele, e ceva selectiv, adica poti merge pe METREO UI si poti trece pe Ferestre fara sa schimbi nimic. Insa da, o sa fie cam incomod o vreme.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de timotei » Mie Feb 08, 2012 10:19 am

queensoft scrie: Nu poti sa folosesti EXACT acelasi siste (adica functii si inerfata) pe desktop si pe tableta.
Trebuie sa fie personalizat pe fiecare device.
Cred ca fac o mare greseala daca scot toate chestiile clasice: alt+f4, butoanele, ferestrele....
Te contrazici singur:
Trebuie sa fie personalizat pe fiecare device.
Asta implică eliminarea lucrurilor NEFOLOSITOARE.
Cred ca fac o mare greseala daca scot toate chestiile clasice: alt+f4, butoanele
Păi tocmai l-au personaliat. Unde e greșeala? Nu e nici o greșeală. Dacă nu-ți convine Metro UI pe PC, nu te pune nimeni să-l folosești. Folosește interfața standard:)

StyloD
Mesaje: 15
Membru din: Lun Feb 06, 2012 6:19 pm

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de StyloD » Mar Apr 17, 2012 9:03 pm

Am instalat si eu versiunea asta pe un pc cu 1,5gb ram ddr2 si un procesor de la intel de 2.1ghz si pot sa zic ca sa comportat bine (o perioada), inca gasesc probleme de compatibilitate la unele programe.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de timotei » Mar Apr 17, 2012 9:15 pm

StyloD scrie:Am instalat si eu versiunea asta pe un pc cu 1,5gb ram ddr2 si un procesor de la intel de 2.1ghz si pot sa zic ca sa comportat bine (o perioada), inca gasesc probleme de compatibilitate la unele programe.
Dacă vorbești de versiunea PRE BETA, adică Developer Preview, să știi că există și versiunea BETA, adică Consumer Preview, care e mult mai stabilă ca dev. preview: http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/download

Merită să-ți faci ”upgrade”, dacă vrei să testezi pe bune :)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 8”