Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Ce este nou in Microsoft Windows 8?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 8
lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de lord1astarot » Lun Feb 06, 2012 8:58 pm

Pai aia de la microsoft au zis ca au facut schimbarile pentru a ne fi mai usor noua sa accesam programele dorite, daca ti se pare mai greu sa te descurci, atunci pe viitor s-ar putea sa fie si mai greu. Oricum, cand am inceput sa imi bag nasul prin office 2007 sareau scantei, ca nu prea gaseam nimic din ce imi trebuia. Aici abia astept beta ca sa vad ce si cum.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de timotei » Lun Feb 06, 2012 9:05 pm

Tot timpu o să fie o perioadă de acomodare, când se schimbă interfața și modul de interacțiune cu diferite lucruri. Fiecare are tonul lui de învățare și adaptare :)

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de queensoft » Lun Feb 06, 2012 10:57 pm

lord1astarot scrie:Pai aia de la microsoft au zis ca au facut schimbarile pentru a ne fi mai usor noua sa accesam programele dorite, daca ti se pare mai greu sa te descurci, atunci pe viitor s-ar putea sa fie si mai greu. Oricum, cand am inceput sa imi bag nasul prin office 2007 sareau scantei, ca nu prea gaseam nimic din ce imi trebuia. Aici abia astept beta ca sa vad ce si cum.
La office n-am avut niciodata probleme, deoarece nu am folosit niciodata mai mult de 3-4 functii de baza.
Adica Word - text, aliniere, fonturi....
Excel - tabele, sume.... cam atit
Powerpoint - animatiile standard
Publisher - editare de baza.
N-am avut niciodata nevoie de nici una din celelalte 7643 de functii !!

Pe cind cu Windows, e cu totul alta treaba.
Aici chiar am folosit aproape toate functiile.
Si la trecerea Windows XP > Windows 7 a fost o mica perioada de acomodare, dar lucrurile de baza erau cam la fel.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de lord1astarot » Mar Feb 07, 2012 12:39 am

queensoft scrie: La office n-am avut niciodata probleme, deoarece nu am folosit niciodata mai mult de 3-4 functii de baza.
...
N-am avut niciodata nevoie de nici una din celelalte 7643 de functii !!

Pe cind cu Windows, e cu totul alta treaba.
Aici chiar am folosit aproape toate functiile.
Eu la Office am avut nevoie de mai multe functii si problema era ca nu prea le gaseam. Cand chiar aveam nevoie de ceva, atunci trebuia sa-mi iasa ceva cu virgula si sa trebuiasca sa ma rog la goagal sa ma ajute. Acum, insa office-ul 2007 mi se pare ok. Chiar am trecut "aproape" definitiv pe el.

Cu windows-ul probabil o sa fie la fel, adica nici nu ma gandesc ca o sa fie windows-ul 8 ca XP-ul (da, inca nu am trecut la 7, chiar daca am incercat cateva chestii si am fost nevoit sa lucrez cateva zile numai cu el) si imi dau seama ca o sa cam trebuiasca sa migrez, deoarece tehnologia nu prea sta pe loc sa ma astepte pe mine:)
Ultima oară modificat Mar Feb 07, 2012 12:57 pm de către Dr.Windows, modificat 1 dată în total.
Motiv: Reducere citat

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de queensoft » Mar Feb 07, 2012 7:32 pm

Cum inchid un joc ???
Am lansat jocul ala cu astronautul, nu merge alt+f4, nu merge esc, nu are meniu.....
Acum am lansat si Piano.... si Air Craft...
S-au inschis singure jocurile. Stupid.
Incearca sa copieze Androidul, cu managementul de memorie ?

Functioneaza driverele Windows 7 pe Windows 8 ?

alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de alcoool2 » Mar Feb 07, 2012 7:57 pm

ctrl + alt + delete functioneaza pe win8?
10Q itlearning

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de julianatanasoae » Mar Feb 07, 2012 8:12 pm

Deocamdata, aplicatiile Metro nu se pot inchide 'normal' pe Windows 8 Developer Preview.
Foloseste Task Manager, in beta-ul de Windows 8 care va aparea la sfarsitul acestei luni se vor putea inchide aplicatiile tragandu-le pur si simplu in partea de jos a ecranului.

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de lord1astarot » Mar Feb 07, 2012 9:15 pm

Faza cu complicatul inchiderii programelor e la fel ca si imaginile care mai circula pe net cu oameni care au pus in caruta o carcasa de dacie si ideea pozei e ca "un nou mod de a merge cu masina" sau cam asa ceva.

Adica dispare cruciulita?

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de timotei » Mar Feb 07, 2012 9:33 pm

Vă legați de ce nu trebuie. Voi vreți să aduceți interfața de tabletă, la rangul celei de desktop. STOP IT! Fiecare tip de interfață, are un anume fel de a fi folosită, și un anume workflow. Normal că ALT+F4 sau CTRL+ALT+DEL nu merg (dacă chiar nu merg) pe Metro, pentru că e ilogic să se și implementeze așa ceva... Cum vrei să dai tu pe tabletă, când te joci, ALT+F4? poate doar dacă ai tastatură externă, dar aia e 5% din cazuri. Tableta nu e făcută să fie folosită cu tastatura.

În concluzie, nu mai ”bash-uiți” interfața de tabletă, doar pt că nu e ca cea de desktop. E ca și cum ai bate un măr că nu face pere :)) - chiar dacă seamănă :P

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Windows 8 PRE BETA - Gata pentru descarcare

Mesaj de lord1astarot » Mar Feb 07, 2012 9:49 pm

timotei scrie:Vă legați de ce nu trebuie. Voi vreți să aduceți interfața de tabletă, la rangul celei de desktop. STOP IT! Fiecare tip de interfață, are un anume fel de a fi folosită, și un anume workflow. Normal că ALT+F4 sau CTRL+ALT+DEL nu merg (dacă chiar nu merg) pe Metro, pentru că e ilogic să se și implementeze așa ceva... Cum vrei să dai tu pe tabletă, când te joci, ALT+F4? poate doar dacă ai tastatură externă, dar aia e 5% din cazuri. Tableta nu e făcută să fie folosită cu tastatura.

În concluzie, nu mai ”bash-uiți” interfața de tabletă, doar pt că nu e ca cea de desktop. E ca și cum ai bate un măr că nu face pere :)) - chiar dacă seamănă :P
Pai nici android-ul nu e desktop, insa are buton care "te scapa de programe", adica nu-i chiar tot touch:) De asta intreb. In plus, la mine, cel putin, windows-ul e asociat cu cele 3 butonele din colt dreapta sus si me cam incomodeaza ca dispar:)

In rest da, nemultumiri sunt, insa tot la acea interfata o sa ajungem:)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 8”