schimbare cuvant in toate documentele

Ce este nou in Microsoft Windows XP?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows XP
Închis
Bejenaru Cornel
Mesaje: 90
Membru din: Joi Feb 07, 2013 4:27 pm

schimbare cuvant in toate documentele

Mesaj de Bejenaru Cornel » Vin Mai 16, 2014 10:09 pm

Buna seara. Cum pot schimba un cuvant din toate documentele aflate pe hard? adica instituia se numea intr-un fel, si-a schimbat denumirea si acum as vrea ca in toate documentele mele preambulul sa se schimbe (prin documente inteleg fisiere word, excel si ppt.). Multumesc.
Faceti excel, nu razboi! :)

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: schimbare cuvant in toate documentele

Mesaj de Dr.Windows » Sâm Mai 17, 2014 12:22 pm

La nivelu lsistemul de operare nu vei putea sa faci asta, pentru ca sunt programe diferite... poate numai daca gasesti o aplicatie care sa stie sa caute in cele 3 tipuri de documente de care esti interesat.

Mai degraba cred ca poti sa faci cautari folosind VBA in fiecare dintre cele 3 aplicatii. De exemplu pentru word poti incerca un macro: Find And Replace for Word

Pe de alta parte, in functie si de cate documente sunt... poti modifica denumirea pe masura ce sunt utilizate... pentru ca la o schimbare folosind coduri VBA este posibil sa mai strici si din formatari... si atunci oricum vei ajunge sa faci modificari manual... asa macar vei stii exact ce/cum ai modificat.

Bejenaru Cornel
Mesaje: 90
Membru din: Joi Feb 07, 2013 4:27 pm

Re: schimbare cuvant in toate documentele

Mesaj de Bejenaru Cornel » Sâm Mai 17, 2014 5:57 pm

Oh, multumesc...m-am gandit mult la asta si nu mi-a venit ideea, (tot la VBA ma gandeam, care la deschiderea fisierului sa faca treaba, dar nu stiu sa scriu macro, am reusit doar unul, aici, pe forum); citind raspunsul dumneavoastra, m-i s-a aprins ledul: autocorect options. Era chiar simplu, imi pare rau ca nu m-am gandit inainte la asta. Va doresc in continuare o seara minunata.
Faceti excel, nu razboi! :)

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: schimbare cuvant in toate documentele

Mesaj de Tzica » Sâm Iun 21, 2014 1:12 pm

A functionat ?
(o problema asemanatoare am si eu...la mine e mai simpla...trebuie sa schimb doar numele persoanei ce semneaza ...bine nu e ceva obositor sa sterg si sa il scriu...dar daca se poate si mai simplu de ce nu ?)
A...si o alta intrebare (tot cu replace)...daca merge si pentru text box.Am documente excel in care am folosit textbox pentru nume sau titluri.
( pentru mine e cea mai mare pedeapsa sa printez o foaie/document excel...ma refer la aranjarea in pagina de aceea mai folosesc textbox)
Multumesc.

Bejenaru Cornel
Mesaje: 90
Membru din: Joi Feb 07, 2013 4:27 pm

Re: schimbare cuvant in toate documentele

Mesaj de Bejenaru Cornel » Sâm Iun 21, 2014 3:37 pm

Buna ziua!
In word autocorect mi-a functionat atat in text cat si in casuta text (trebuie sa tastez space dupa expresia de inlocuit, si functioneaza si autocapitalization). In excel mi-a functionat doar in celula. pentru mine a fost ok atat.
Faceti excel, nu razboi! :)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows XP”