Nero 6

Ce este nou in Microsoft Windows XP?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows XP
Închis
Lambada
Mesaje: 35
Membru din: Mar Aug 20, 2013 7:40 am

Nero 6

Mesaj de Lambada » Mar Aug 20, 2013 8:42 am

Salutare!

De o vreme incoace (cam de 6 luni, aprox) Nero 6 (cu licenta :D ) incepe sa se blocheze cand ii dau sa scrie un CD. Ba verifica 2 ore un CD, ba se opreste la 58% si sta "n" minute (cel putin o ora), etc. Ma gandesc ca situatia asta a aparut in urma unui update la XP, ca altfel nu stiu cum ar fi posibil, asa din senin, sa nu mai mearga! Pe google n-am gasit nici un link ok, cu explicatii clare. Am nevoie de el pentru a scrie CD-uri cu date, nu pentru jocuri :) Pls help!

loasca
Mesaje: 327
Membru din: Dum Oct 11, 2009 7:47 pm
Localitate: Marghita

Re: Nero 6

Mesaj de loasca » Mar Aug 20, 2013 4:03 pm

Buna ziua, vati gândit că, poate este o problema hrdware nu software, e posibil să fi îmbătrânit CD/DVD RW, incercati cu alte programe gratuite (burnaware) sa vedeti daca se comporta la fel.
Cele cinci porunci ale vietii: Sa nu gandesti. Daca gandesti, sa nu spui. Daca spui, sa nu scrii. Daca scrii, sa nu semnezi. Daca semnezi, sa nu te miri.
Idealurile sunt ca stelele: s-ar putea sa nu le atingem, dar ne pot calauzi in viata.

Lambada
Mesaje: 35
Membru din: Mar Aug 20, 2013 7:40 am

Re: Nero 6

Mesaj de Lambada » Mie Aug 21, 2013 3:41 pm

Buna, da, sa pare ca ati avut dreptate, cred ca s-a dus unitatea. Cu toate acestea ma mir, caci era un comp Dell, luat nou, cu unitate Dell si n-am scris mai mult de 2-3 cd-uri pe luna. Dar e ceva funny: cu Nero se blocheaza sistematic la verificare la 58% iar cu BurnAware scrie tot, termina verificarea, totul e OK, dar cand reintroduc cd-ul in unitate nu-mi apare nimic pe el, ca si cum n-as fi scris nimic. O fe de la selectia unitatii sau de la tip?
La un moment dat am pus un CD recordable si la tip era selectat "cdrw" (si nu avea alt tip, sa-l selectez) si mi-a dat mesaj ca acest tip de cd nu poate fi scris, sa-l inlocuiesc...hmmm, e prea prea. CDul era nou nout. Am incercat pe alt comp, tot cu XP, si cu Nero n-a mers, doar cu BurnAware. Mersi de recomandare :) Ref. la primul comp tot nu m-am lamurit daca e de hard sau de soft problema.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Nero 6

Mesaj de Catalin B. » Joi Aug 22, 2013 7:27 am

Incearca sa cureti de praf unitatea, daca nu e folosit regulat, partea mobila nu mai culiseaza normal, la mine cel putin, asta a fost.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Lambada
Mesaje: 35
Membru din: Mar Aug 20, 2013 7:40 am

Re: Nero 6

Mesaj de Lambada » Vin Sep 06, 2013 8:19 am

am curatat unitatea cu un CD spedial, cu periuta. si tot nu vrea. nici cu nero nici cu burnaware. o fi ceva hard atunci, dar cam ce poate fi? compul a fost luat de nou si are cam 6-7 ani si e folosit in stil office,nu jocuri si etc. e dell.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Nero 6

Mesaj de Dr.Windows » Vin Sep 06, 2013 11:25 am

Se mai poate defacta unitatea si daca folosesti una din functiile lui NERO de "overburn"... adica scrie peste capacitatea normala fortand putin unitatea... iar unele nu rezista prea mult la astfel de "exceptii"...
Tu ai folosit asa ceva?

Lambada
Mesaje: 35
Membru din: Mar Aug 20, 2013 7:40 am

Re: Nero 6

Mesaj de Lambada » Vin Sep 06, 2013 7:00 pm

Nici vorba, n-am avut la ce sa fol. overburn. Am scris fisiere gen doc, xls, pdf si din cate stiu nici un cd/dvd nu l-am umplut la maxim, darmite sa-l fac overburn.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Nero 6

Mesaj de lord1astarot » Sâm Sep 07, 2013 9:25 pm

Curatirea cu acel tip de CD cu periuta nu curata chiar tot (la mine a mers, de exemplu, mai bine dupa curatirea cu un betisor "de urechi" umezit cu apa distilata (la laptop, se vede dioda). MAi este si optiunea betisoarelor pentru senzor DSLR, insa nu stiu cat afecteaza lentilele de pe dioda de scriere.

In alta oridne de idei, cd writerele au scazut mult in pret in ultima vreme, daca e de la hardware, mai degraba achizitionati un cd writer, chiar si sh, care sa nu va faca probleme.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows XP”