Driver SATA

Ce este nou in Microsoft Windows XP?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows XP
GEORGE
Mesaje: 283
Membru din: Joi Mai 20, 2010 7:50 am

Driver SATA

Mesaj de GEORGE » Dum Feb 05, 2012 10:42 am

Buna ziua
O problema cu care m-am confruntat este cu driverul sata , la pc-ul unui vecin.Practic nu o problema , m-a zapacit vreo 2 saptamani de , reinstalari ,
dezinstalari windows.Se intampla ca dupa ce instalam windows cu drivere cu tot , pc-ul se misca foarte prost , desi e o configuratie bunicica :
intel core 2 duo 2.4 gb ram 2 gb mb gigabyte 965.Se misca atat de prost incat daca ii dadeam 2 aplicatii incepea sa se "mire" .De exemplu ascultam muzica
plus defragmentare si sacada pe muzica.Intreband cu disperare in stanga si-n dreapta , nimeni nu mi-a dat o idee care sa ma ajute.Pana la urma am
reusit dupa zeci de incercari , sa rezolv cu o discheta pe care aveam driver sata 2 cu autorun , pe care o puneam in floppy disk la boot-are windows
in momentul in care pe crwal in partea de jos a monitorului aparea press F6 , apasam aceasta tasta si incepea sa booteze de pe discheta , incarca driver
sata si apoi ..next.Acum se misca super.
Intrebarea care se pune este cat de mult conteaza acest driver , mai ales ca eu la actualul pc nu am floppy disk.Bine pc-ul meu merge bine acum , dar ma gandesc in cazul in care , daca as avea posibilitatea se pun driver de sata ,s-ar misca mai bine.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Driver SATA

Mesaj de timotei » Dum Feb 05, 2012 10:52 am

Hmm... N-am mai auzit de ăstea, să instalez driver-ul de sata și să meargă mai bine. Driver-ul e pentru a recunoaște hard-disk-ul, nu (neapărat) pentru a îmbunătăți performanțele - vorbesc doar de cazul HDD-urilor. La alte componente driverele aduc și performanță pe lână compatibilitate.

Driver-ul SATA, pentru XP e deoarece by default, nu are driver de SATA in install files. De aceea, tu băgai floppy, și el vedea apoi HDD-ul.

Dacă merge totul ok, și îți vede hard-disk-ul nu ai nevoie de nici un driver SATA :) Dar dacă vrei să instalezi driver-ul sata, poți urma acest ghid, să ”încastrezi” un driver sata în imaginea de instalare windows XP: http://www.digitgeek.com/how-to-slipstr ... nto-xp-cd/

GEORGE
Mesaje: 283
Membru din: Joi Mai 20, 2010 7:50 am

Re: Driver SATA

Mesaj de GEORGE » Dum Feb 05, 2012 11:40 am

Am incercat si o varianta windows cu driver sata integrat si nimic , daca nu incarcam driver de pe discheta ,nu mergea.Am incercat sa instalez driver sata
dupa ce instalam windows (Driver sata care este pe cd mb) , si nimic.De fapt asa m-am si "prins" de ce trebuie sa fac , pt ca am gasit pe cd si
instructiuni cum sa fac discheta cu driverul .Si hdd-ul il vede in bios de la inceput , nu e nici o problema in acest sens.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Driver SATA

Mesaj de timotei » Dum Feb 05, 2012 11:50 am

GEORGE scrie:Am incercat si o varianta windows cu driver sata integrat si nimic , daca nu incarcam driver de pe discheta ,nu mergea.Am incercat sa instalez driver sata
dupa ce instalam windows (Driver sata care este pe cd mb) , si nimic.De fapt asa m-am si "prins" de ce trebuie sa fac , pt ca am gasit pe cd si
instructiuni cum sa fac discheta cu driverul .Si hdd-ul il vede in bios de la inceput , nu e nici o problema in acest sens.
BIOS-ul tot timpul va vedea componentele pe care le suportă :)

E vorba aici de sistemul de operare învechit, care la vremea lui nu știa de așa ceva. La fel cum FAT32 nu știe fișiere dintr-o bucată mai mari de 2 GB, pt că la vremea când a fost făcut nu existau dimensiuni așa ”astronomice” :) - sau probabil nu s-au chinuit să-l facă extensibil din prima :)

Ai zis "Am incercat si o varianta windows cu driver sata integrat si nimic , daca nu incarcam driver de pe discheta ,nu mergea". Nu mergea ce? Ai încercat să integrezi același driver de pe dischetă în windows, sau ai luat un driver generic?

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Driver SATA

Mesaj de lord1astarot » Dum Feb 05, 2012 12:55 pm

Am avut si eu problema driverului SATA. Insa a mine problema se manifesta prin faptul ca windows-ul nu vedea calculatorul si u reusea sa se instaleze pana la capat. Totusi a fost de ajuns o fortare cu nLite prin introducerea acelui driver pe CD cu Windows XP. Practic a fost unica optiune, deoarece laptopul pe care am instalat windows-ul nu avea floppy (floppy-ul prin usb nu prea era de gasit), iar driverul inscriptionat pe cd-ul (alt CD, care continea numai driverul) pe care il bagam in cd-rom cand windows-ul imi cerea driverul nu ma ajuta cu nimic, deoarece windows-ul nu reactiona nici intr-un fel la el.

Asa ca solutia a fost nLite. Si a mers ok.

Problema poate fi din cauza driverului doar in ideea ca pe floppy ai driverul necesaRr MB, iar cu nLite ai bagat pe CD tot driver SATA, insa nu cel pentru MB tau. Pe net apare problrema asta cand persoana care instalase windows-ul nu instalase driver-ul specific placii de baza.

GEORGE
Mesaje: 283
Membru din: Joi Mai 20, 2010 7:50 am

Re: Driver SATA

Mesaj de GEORGE » Dum Feb 05, 2012 6:35 pm

Driverul pe care l-am folosit a fost numai cel al placii de baza , insa nu a mers , in sensul ca dupa ce instalam windows , problema era aceeasi ,pc-ul
se misca extrem de prost.
Timotei scria
E vorba aici de sistemul de operare învechit, care la vremea lui nu știa de așa ceva
Nu este vorba de un sistem atat de vechi ,am avut un mb cu 3 generatii inaintea acestui model (Gigabyte cipset intel ga-965 ) si stia de sata.
Acest model despre care vorbim aici , este un pic mai "profi" chiar.Faza e ca nu a functionat pana nu am facut acea discheta ,repet ,cu driverul
de pe cd-ul original al mb.Binenteles discheta facuta cu autorun , cum se faceau dischetele de boot dos.Am incercat prima data cu driverul pus
pe discheta in folder si nu a mers , nu o vedea.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Driver SATA

Mesaj de lord1astarot » Dum Feb 05, 2012 6:55 pm

GEORGE scrie:Driverul pe care l-am folosit a fost numai cel al placii de baza , insa nu a mers , in sensul ca dupa ce instalam windows , problema era aceeasi ,pc-ul
se misca extrem de prost.
Incearca sa cauti pe net drivere sata pentru mb-ul tau mai noi, mai recente, poate au remediat chestia asta.
GEORGE scrie:Timotei scria
E vorba aici de sistemul de operare învechit, care la vremea lui nu știa de așa ceva
Nu este vorba de un sistem atat de vechi ,am avut un mb cu 3 generatii inaintea acestui model (Gigabyte cipset intel ga-965 ) si stia de sata.
Mergea vorba de OS, adica de windows, nu de MB. Si ideea e ca intr-adevar, windows-ul xp mi se pare si mie cam invechit la ideea de SATA, in sensul ca trebuie sa "cotizzi" cu floppy-disk-ul daca vrei sa instalezi windows-ul xp, si asta pana nu demult, cand floppy-le se gaseau din ce i nce mai rar (iar la laptop-uri aproape deloc). Adica ar fi fost mult mai ok daca ar fi inghesuit drivere sata direct in windows.
GEORGE scrie:Acest model despre care vorbim aici , este un pic mai "profi" chiar.Faza e ca nu a functionat pana nu am facut acea discheta ,repet ,cu driverul de pe cd-ul original al mb.Binenteles discheta facuta cu autorun , cum se faceau dischetele de boot dos.Am incercat prima data cu driverul pus
pe discheta in folder si nu a mers , nu o vedea.
Probabil e vorba de un driver mai specific...
Probabil am putea sa-ti spunem mai multe daca ne-ai da si modelul MB, poate-poate vine cineva cu o solutie mai tintita.

GEORGE
Mesaje: 283
Membru din: Joi Mai 20, 2010 7:50 am

Re: Driver SATA

Mesaj de GEORGE » Dum Feb 05, 2012 7:22 pm

Nu are rost sa o mai lungim , asa cum am specificat inca de la prima postare ,am rezolvat problema .
Intrebarea principala era , daca la pc-ul meu actual , care nu mai are floppy , daca as face acelasi lucru , as avea o crestere de performanta.
lord1astarot scrie
Si ideea e ca intr-adevar, windows-ul xp mi se pare si mie cam invechit la ideea de SATA
Nu sunt de acord cu tine , mie i-mi place xp-ul , cu toate updateurile facute chiar e ok.
Am incercat si win .7 dar am inca rezerve in privinta lui , mai are inca minusuri , pe mine nu m-a convins inca , mai raman pe xp. ;)

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Driver SATA

Mesaj de timotei » Dum Feb 05, 2012 7:25 pm

GEORGE scrie: Timotei scria
E vorba aici de sistemul de operare învechit, care la vremea lui nu știa de așa ceva
Nu este vorba de un sistem atat de vechi ,am avut un mb cu 3 generatii inaintea acestui model (Gigabyte cipset intel ga-965 ) si stia de sata.
Acest model despre care vorbim aici , este un pic mai "profi" chiar.Faza e ca nu a functionat pana nu am facut acea discheta ,repet ,cu driverul
de pe cd-ul original al mb.Binenteles discheta facuta cu autorun , cum se faceau dischetele de boot dos.Am incercat prima data cu driverul pus
pe discheta in folder si nu a mers , nu o vedea.
A, nici gândit să zic de sistemul fizic. :D Ziceam de sistemul de operare, care la vremea lui nu știa de S-ATA. XP e din 2001, S-ATA e din 2003 :D.

Nu îl vedea, deoarece windows-ul trebuia să știe de el (de driver, zic). De aceea, după cum a sugerat și lord1astarot, folosește nLite( http://www.nliteos.com/), și fă o imagine custom de XP customizată cu driver-ul S-ATA specific, de pe placa de bază. Și te-ai scăpat de-o grijă, să tot introduci dischete :D

@legat de ultimul post: Există o șansă, deși nu cred. Dacă nu e critical, poți reinstala windows-ul customizat cu nLite și vezi diferența. Nu poate nimeni să se exprime în legătură cu asta - decât, bineînțeles, păreri date aiurea :P

De acord cu XP-ul. El a fost ”învechit” până la SP1, când a primit drivere de S-ATA, dar pt cine nu își permite/poate face upgrade la win7, este foarte bun. Legat tot de drivere s-ata, la un coleg, am instalat frumos XP SP2 sau 3, și nu vedea totuși drive-ul (auxiliar) cu SATA, până n-am instalat driver-ul specific de pe placa de bază, cum ziceai și tu George.

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Driver SATA

Mesaj de Adrian » Lun Apr 30, 2012 4:23 pm

Am avut si eu probleme cu un HDD SATA. Am incercat cu nLite (am integrat driverele in cd-ul cu XP) dar n-a mers. pana la urma am facut un flash de bios si am instalat Xp-ul fara probleme.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows XP”