Monitor suplimentar

Ce este nou in Microsoft Windows XP?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows XP
julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Monitor suplimentar

Mesaj de julianatanasoae » Dum Feb 05, 2012 5:42 pm

De la Windows 95 incoace, orice monitor e Plug & Play (remember those days? :) ), poti conecta un monitor prin portul VGA si eventual apesi Fn + tasta cu cele 2 monitoare Fn+F5,F6,F7,F8 (le incerci pe toate, pe una tot o nimeresti). Ar trebui sa mearga. Daca nu merge, inseamna ca nu ai o problema cu monitorul de la laptop, ci cu placa video. Atunci se cam complica lucrurile, in sensul ca trebuie sa duci laptop-ul la reparat, sa vezi daca trebuie sa iti schimbe placa, sa iti iei o placa noua pentru laptop, sau eventual sa iti iei alt laptop... Dar sa speram ca nu e cazul; incearca ce am spus mai sus si daca ai probleme, just reply.

Iulian Atanasoae
-- remembering the Windows 95 days -- :D :D :D

newbie
Moderator
Moderator
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mar 09, 2011 9:38 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Monitor suplimentar

Mesaj de newbie » Dum Feb 05, 2012 8:57 pm

sorinapa scrie:
newbie scrie:pe scurt - ce placa grafica ai Daca poti boot-a Win e simplu. Ai pe tastatura Fn + F (5,6,7 care o fi in functie de model laptop si care schimba intre ele ecranul)
Win buteaza. Vad pentru 2-3 secunde cum buteaza win pe monitorul suplimentar, apoi trece inapoi pe cel stricat.
Modelul este Asus EEE PC 1000H.
Nu depimde de ce anume aveai instalat. De asta intrebam de tipul de palca video. La inel integrat in general este (pt click dreapta) : Arange Icons, Refres, Paste, Paste shortcut, Graphics properties, si Graphics options (la 6). Acest graphics option este cel care schimba intre monitoarea. Si pe orbeste tot ar trebui sa mearga.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Monitor suplimentar

Mesaj de timotei » Dum Feb 05, 2012 9:10 pm

newbie scrie:
sorinapa scrie:
newbie scrie:pe scurt - ce placa grafica ai Daca poti boot-a Win e simplu. Ai pe tastatura Fn + F (5,6,7 care o fi in functie de model laptop si care schimba intre ele ecranul)
Win buteaza. Vad pentru 2-3 secunde cum buteaza win pe monitorul suplimentar, apoi trece inapoi pe cel stricat.
Modelul este Asus EEE PC 1000H.
Nu depimde de ce anume aveai instalat. De asta intrebam de tipul de palca video. La inel integrat in general este (pt click dreapta) : Arange Icons, Refres, Paste, Paste shortcut, Graphics properties, si Graphics options (la 6). Acest graphics option este cel care schimba intre monitoarea. Si pe orbeste tot ar trebui sa mearga.
Ziceam de faptul că, dacă ai instalat ceva, de genul TortoiseSVN, o să fie ALTĂ ordine (adică cu un item în plus), față de ce ai tu :) Și atunci nu mai nimerește meniul care lansează control panelul de la Intel.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Monitor suplimentar

Mesaj de lord1astarot » Dum Feb 05, 2012 9:28 pm

newbie scrie:
sorinapa scrie:
newbie scrie:pe scurt - ce placa grafica ai Daca poti boot-a Win e simplu. Ai pe tastatura Fn + F (5,6,7 care o fi in functie de model laptop si care schimba intre ele ecranul)
Win buteaza. Vad pentru 2-3 secunde cum buteaza win pe monitorul suplimentar, apoi trece inapoi pe cel stricat.
Modelul este Asus EEE PC 1000H.
Nu depimde de ce anume aveai instalat. De asta intrebam de tipul de palca video. La inel integrat in general este (pt click dreapta) : Arange Icons, Refres, Paste, Paste shortcut, Graphics properties, si Graphics options (la 6). Acest graphics option este cel care schimba intre monitoarea. Si pe orbeste tot ar trebui sa mearga.
Oricum cel mai simplu e din taste... Adica merge probabilsi asa (cu cativa ani in urma reuseam sa intru in winamp "orbeste", deoarece nu a mers o vreme monitoru) insa e mult prea complex si nu face nimic in plus fata de acele taste.

sorinapa
Mesaje: 114
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 12:18 pm

Re: Monitor suplimentar

Mesaj de sorinapa » Lun Feb 06, 2012 5:08 pm

Multumesc tuturor.
Am reusit cu F8 sa intru in safe-mode, am dezinstalat driverele de la placa VGA si le-am reinstalat.
Acum merge.
Ador munca! Pot sta ore in sir sa ma uit la ea.

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Monitor suplimentar

Mesaj de queensoft » Lun Feb 06, 2012 5:27 pm

sorinapa scrie:Multumesc tuturor.
Am reusit cu F8 sa intru in safe-mode, am dezinstalat driverele de la placa VGA si le-am reinstalat.
Acum merge.
Deci nu era stricat ecranul? Deloc ?
Dar, de fapt, cum iti enise ideea ca este ecranul stricat ?
Daca spuneai de l ainceput simptomeleoriginale, poate ne dadeam seama ca este de la drivere.
Oricum, bafta in continuare.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Monitor suplimentar

Mesaj de timotei » Lun Feb 06, 2012 7:23 pm

Ce-mi sună mie... e ca și cum ar fi schimbat ceva ... opțiuni de rezoluție/ceva de genul, și atunci nu se mai vedea ecranul (cum trebuie). A dezinstalat driverele=> fallback la rezoluție/setări default default.

sorinapa
Mesaje: 114
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 12:18 pm

Re: Monitor suplimentar

Mesaj de sorinapa » Joi Feb 16, 2012 8:27 pm

sorinapa scrie: Am reusit cu F8 sa intru in safe-mode, am dezinstalat driverele de la placa VGA si le-am reinstalat.
Acum merge.
Chestia asta a functionat doar atat timp cat am fost conectat la acelasi monitor suplimentar.
Cand am incercat sa pun pe alt monitor, am avut aceeasi problema.
Toata problema a aparut pt ca aveam parola pe laptop.
In momentul cand imi cerea parola, nu era activa otiunea din windows de comutare pe monitor suplimentar.
Asa ca am invatat sa ajung la campul pentru tastat parola, daca pot spune asa, "cu ochii inchisi".
Ador munca! Pot sta ore in sir sa ma uit la ea.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Monitor suplimentar

Mesaj de timotei » Joi Feb 16, 2012 8:32 pm

sorinapa scrie: Chestia asta a functionat doar atat timp cat am fost conectat la acelasi monitor suplimentar.
Cand am incercat sa pun pe alt monitor, am avut aceeasi problema.
Toata problema a aparut pt ca aveam parola pe laptop.
In momentul cand imi cerea parola, nu era activa otiunea din windows de comutare pe monitor suplimentar.
Asa ca am invatat sa ajung la campul pentru tastat parola, daca pot spune asa, "cu ochii inchisi".
Deci să înțelegem că tot nu merge? În momentul în care intră pe windows (după parolă), ar trebui să poți folosi butoanele de comutare de pe laptop, și să se vadă.
Până atunci, nu prea ai cum.

La windows 7 merge să comut ecranul și când îmi cere parola. Poate XP nu era așa avansat.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Monitor suplimentar

Mesaj de lord1astarot » Joi Feb 16, 2012 8:50 pm

La mine merge la fel si pe XP. Nu am avut niciodata problema asta. Ar trebui sa mearga cam in orice situatie FN-ul si cu tasta dedicata.

Da ecranul de baza iar nu merge? Ca din cate am inteles a inceput sa mearga si monitorul primar.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows XP”