Conectare La Net Cu Probleme

Ce este nou in Microsoft Windows XP?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows XP
GEORGE
Mesaje: 282
Membru din: Joi Mai 20, 2010 7:50 am

Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de GEORGE » Vin Feb 03, 2012 11:48 am

Buna Ziua
Am windows xp profesional si am urmatoarea problema :
Dupa ce instalez windows pe "curat" si instalez toate driverele , functioneaza ok.
Insa dupa ce i-si face updateurile am probleme cu conectarea la net , in sensul ca nu se conecteaza mereu .
Am net de la rds .Cand da erori la conectare , trebuie sa refac conexiunea de la 0 ca sa mearga ,cu user , parola si tot ce trebuie .
Ce pot face ??.

alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de alcoool2 » Vin Feb 03, 2012 12:56 pm

Salut!
In principiu ai mai multe variante :

varianta 1. dacă conexiunea la rețea încă iți funcționează încearcă sa te conectezi printr-un router
varianta 2. schimba windows-ul (nu neapărat varianta lui ci doar kit-ul de instalare)
varianta 3. schimba placa de retea
10Q itlearning

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de timotei » Vin Feb 03, 2012 1:02 pm

Zici că ”după ce instalez windows-ul pe curat”. Ai încercat deci să reinstalezi de mai multe ori Windowsul?

Ce zic eu e, că poate-ți dă ca Windows Updates, ceva drivere sau update-uri care interacționează cu driver-ul original de rețea.

Eventual zi-ne modelul plăcii tale de rețea.

Și, ce erori îți dă la conectare?

GEORGE
Mesaje: 282
Membru din: Joi Mai 20, 2010 7:50 am

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de GEORGE » Vin Feb 03, 2012 1:49 pm

Buna ziua
Placa de retea este on board , zice ca de 1 gb/s ,asus p5kpl am-epu.
Am reinstalet de mai multe ori si aceeasi eroare , dar care nu se manifesta de la inceput .
Cred ca dupa ce se fac update-urile .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ultima oară modificat Vin Feb 03, 2012 4:02 pm de către Dr.Windows, modificat 1 dată în total.
Motiv: Redimensionare poza

alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de alcoool2 » Vin Feb 03, 2012 1:56 pm

Cauta driver-ele pentru modelul tău de placa de baza pe site la Asus și instalează-le -- este posibil ca windows update sa iți dea un driver prost
10Q itlearning

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de lord1astarot » Vin Feb 03, 2012 2:13 pm

Esti sigur ca nu e de la provider, adica de la RDS? Am mai patit si eu erori de genu, insa a fost de la ei. I-ai contactat sa-i intrebi ce si cum?

Eventual vezi sa nu interfereze nashpa firewall-ul de pe conexiune (conexiuni). Daca nu poti rezolva nici de o culoare si nu e de la rds, incearca sa instalezi pe rand update0urile si vezi daca interfereaza vreun update, care e acela.

Oricum, pentru inceput, daca reinstalezi driver-ul de la placa de retea, dupa ce faci update la windows, iti mai face figuri? Daca nu ai incercat, recomand acest lucru, deoarece pare cel mai rapid si nu atat de complicat.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de timotei » Vin Feb 03, 2012 2:20 pm

GEORGE scrie:...Am reinstalet de mai multe ori si aceeasi eroare , dar care nu se manifesta de la inceput ...
La More Info ce zice? Eroarea asta nu prea sună că ar fi problema de la tine...
Ultima oară modificat Vin Feb 03, 2012 4:33 pm de către Dr.Windows, modificat 1 dată în total.
Motiv: Scurtare citat

newbie
Moderator
Moderator
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mar 09, 2011 9:38 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de newbie » Vin Feb 03, 2012 4:03 pm

Am aceeasi MB ca si tine. Problema nu este de la tine. De aproximativ 5 zile cei de la RDS au ceva probleme ( lucru pe care nu il recunosc bineinteles). Deocamdata nu ai ce face. Eu am un router si am rulat toate solutiile de diagnostic pe care le cunosc. Momentan am conectat la laptop stick-ul USB ( tot de la ei) si am surpize f placute ( media de download 2 Mb/s). Probabil lucreaza la optimizarea retelelor si in citeva zile isi va revenii. Pina atunci - daca nu ai router singura solutie care iti ramine este sa dai recconect de cite ori e nevoie - sau ANPC (sa le spui ca 'netu' vine cu 'noduri' ).

GEORGE
Mesaje: 282
Membru din: Joi Mai 20, 2010 7:50 am

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de GEORGE » Vin Feb 03, 2012 5:10 pm

Se pare ca newbie are dreptate , sa fie o luna de cand au modernizat reteaua pe strada la mine , au pus fibra optica .
Atunci mi sa schimbat si user si parola .Voi suna si la ei , am si un cunoscut care lucreaza acolo . Deci sa speram ca se rezolva.
Multumesc la toti cei care au raspuns .

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Conectare La Net Cu Probleme

Mesaj de lord1astarot » Vin Feb 03, 2012 5:40 pm

Sau armai fi o explicatie (cel putin eu asa am patit). Poate aparea aceasta eroare cand s-a "bushit" vreun contact pe traseu. La mine, cu aceeasi eroare, imi iesise cablul din switch-ul "scarii" blocului. Am sunat la ei, a venit cineva de la ei si au remediat problema in aproximativ 15 minute. S-ar putea si la tine sa fie probleme de contacte, insa asta cel mai simplu rezolva cei de la RDS.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows XP”