Reset password

Ce este nou in Microsoft Windows Vista?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows Vista
Bogdy4FuN
Mesaje: 289
Membru din: Mie Mai 04, 2011 2:46 pm

Reset password

Mesaj de Bogdy4FuN » Dum Ian 29, 2012 12:06 pm

Am un prieten care a facut prostia de a cumpara o licenta Vista (ma rog, nu stia de W7 :|) si dupa ceva timp, si-a uitat parola de la administrator ! Ideea este ca are multe `prostii`pe desktop (zicea el) si nu vrea sa reinstaleze windowsul ! Cum poate sa reseteze parola ? (mai are 3 conturi dar nici unul cu acces de administrator)
:)

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Reset password

Mesaj de lord1astarot » Dum Ian 29, 2012 12:58 pm

Da, solutii sunt si cica si ajuta:)

Uite aici http://4sysops.com/archives/three-ways- ... -password/
ai 12 modalitati de a reseta parola:). Enjoy)

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Reset password

Mesaj de julianatanasoae » Dum Ian 29, 2012 3:04 pm

Cea mai buna solutie (a mers de fiecare data cand am avut nevoie, INDIFERENT de complexitatea parolei) este Ophcrack.
Ophcrack este o distributie de linux care ruleaza live de pe un CD si o poti descarca de la adresa http://ophcrack.sourceforge.net/

Pui ISO-ul pe un CD si bootezi de pe el pe calculatorul pe care ai nevoie sa resetezi parola.
Dupa ce va boota, va incepe automat procesul de decodificare a parolei de pe toate conturile de utilizator din Windows.
Durata procesului poate varia, in functie de complexitatea parolei, iar la sfarsit, vei avea parolele de pe toate conturile afisate pe ecran.
Le notezi pe o hartie, intri in Windows, scrii parola care ti-a dat-o pentru contul 'Administrator' si ar trebui sa mearga.

*** Toate instructiunile de mai sus sunt STRICT pentru scop informational si nu incurajeaza utilizarea lui Ophcrack in scopuri rau intentionate, cum ar fi spargerea parolelor de pe alte calculatoare. Deci te rog sa folosesti acest utilitar doar pentru situatia in care calculatorul este al tau, sau daca prietenul tau ti-a dat acordul in mod explicit de a-i reseta parola.
*** Valabil pentru toti utilizatorii forumului.

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Reset password

Mesaj de timotei » Dum Ian 29, 2012 3:21 pm

julianatanasoae scrie:Cea mai buna solutie (a mers de fiecare data cand am avut nevoie, INDIFERENT de complexitatea parolei) este Ophcrack...
Ai fost norocos. Dacă parola setată este ”bună” - de genu mai mult de 16 chars, și cu tot felu de chestii, nu o va sparge nimeni în aniii întregi. (cf: http://ophcrack.sourceforge.net/tables.php).
Ultima oară modificat Lun Ian 30, 2012 9:36 am de către Dr.Windows, modificat 1 dată în total.
Motiv: Scurtare citat

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Reset password

Mesaj de julianatanasoae » Dum Ian 29, 2012 3:25 pm

Ce-i drept, nu am avut parole cu mai mult de 16 chars, am avut maxim 10-12, dar erau complicate, de genul #@ss34$%^ si Ophcrack nu avea probleme in a le 'ghici'.

Iulian

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Reset password

Mesaj de queensoft » Dum Ian 29, 2012 9:29 pm

Daca nu a activat si criptarea, odata cu parola, poate sa ia orice fisier din calculator cu orice Linux Live CD.
Daca vrea sa stearga/ocoleasca parola: KON-BOOT, Offline NT Password & Registry Editor, Bootdisk / CD, Active Password Changer, ElcomSoft System Recovery

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Reset password

Mesaj de Dr.Windows » Lun Ian 30, 2012 9:35 am

Un "mic amanunt" este totusi de retinut atunci cand va "jucati" cu resetarea parolei: Daca aveti fisiere criptate cu EFS (Encrypted File System) - NU va recomand resetarea parolei decat daca va luati gandul de la acele fisiere criptate - asta bine-nteles daca nu ati facut o copie la certificatul cu care s-a facut criptarea... ;)

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Reset password

Mesaj de julianatanasoae » Lun Ian 30, 2012 4:07 pm

Ophcrack nu reseteaza parola, doar ti-o determina si ti-o afiseaza pe ecran. Astfel poti sa intri in Windows si sa modifici parola de acolo, asa incat fisierele EFS si nici cele criptate cu BitLocker nu vor fi afectate.

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

Bogdan_A
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 24, 2012 11:46 am

Re: Reset password

Mesaj de Bogdan_A » Mar Ian 31, 2012 10:01 am

Eu recomand Hiren's Boot CD. Ai doua posibilitati dupa ce bootezi de pe cd:
1. Se recuperezi datale de pe descktop(si de oriunde de pe hard) cu MINI WINDOWS XP
2. Sa resetezi parola cu Offline NT/2000/XP/VISTA/7 Password Changer
E simplu de folosit. Se gasesc multe informatii pe "goagal" :)

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Reset password

Mesaj de queensoft » Mie Feb 01, 2012 9:42 am

Bogdan_A scrie:Eu recomand Hiren's Boot CD...
Nu cumva Hiren este warez ??
Am vazut ca inca mai contine citeva programe care nu sint free, printre care si Mini Windows XP (sint macracte cu o iconita $ pe pagina oficiala).
Ultima oară modificat Vin Feb 03, 2012 4:06 pm de către Dr.Windows, modificat 1 dată în total.
Motiv: Reducere citat

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows Vista”