Reset password

Ce este nou in Microsoft Windows Vista?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows Vista
timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Reset password

Mesaj de timotei » Mie Feb 01, 2012 10:35 am

queensoft scrie: Nu cumva Hiren este warez ??
Am vazut ca inca mai contine citeva programe care nu sint free, printre care si Mini Windows XP (sint macracte cu o iconita $ pe pagina oficiala).
Warez sigur nu e. Probabil pentru cele non-free, care fac parte din OS-ul Windows XP, se presupune că ai licența pentru OS , și le poți folosi.
Ultima oară modificat Vin Feb 03, 2012 4:05 pm de către Dr.Windows, modificat 1 dată în total.
Motiv: Reducere citat

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Reset password

Mesaj de julianatanasoae » Joi Feb 02, 2012 6:00 pm

Nu e warez in niciun caz :shock:
Hiren este un baiat istet care s-o gandit el intr-o zi sa faca un CD al lui care sa contina toate softurile necesare pentru o instalare de Windows/backup de date etc.
Instaland Windows-ul la mai multi prieteni, unii dintre ei i-au zis sa il puna pe net ca o sa ajute lumea foarte mult.
Asa a si facut, si intr-adevar, a ajutat si inca ajuta lumea care instaleaza Windows-uri.
A avut el ceva probleme cu legea, pe motiv ca nu a avut acordul unor companii sa puna softul lor pe CD-ul lui, dar cred ca s-a descurcat, ca multi altii.

Poti gasi continutul lui Hiren's BootCD aici: http://www.hiren.info/pages/bootcd

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Reset password

Mesaj de queensoft » Mar Feb 07, 2012 9:54 am

julianatanasoae scrie:Nu e warez in niciun caz :shock:
Hiren este un baiat istet care s-o gandit el intr-o zi sa faca un CD al lui care sa contina toate softurile necesare pentru o instalare de Windows/backup de date etc.
Instaland Windows-ul la mai multi prieteni, unii dintre ei i-au zis sa il puna pe net ca o sa ajute lumea foarte mult.
Asa a si facut, si intr-adevar, a ajutat si inca ajuta lumea care instaleaza Windows-uri.
A avut el ceva probleme cu legea, pe motiv ca nu a avut acordul unor companii sa puna softul lor pe CD-ul lui, dar cred ca s-a descurcat, ca multi altii.

Poti gasi continutul lui Hiren's BootCD aici: http://www.hiren.info/pages/bootcd

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --
Hmmmm, pa sa vedem:
- freeware - ok, nu are rost sa dezbatem prea mult
- shareware - si asta ar fi ok
- $ - Mini Windows Xp: Portable Windows Xp, Dos tools (apar multe de la Microsoft) > ce facem cu astea, avem voie sa le distribuim ??? NU prea cred.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Reset password

Mesaj de lord1astarot » Mar Feb 07, 2012 11:54 am

queensoft scrie:
- $ - Mini Windows Xp: Portable Windows Xp, Dos tools (apar multe de la Microsoft) > ce facem cu astea, avem voie sa le distribuim ??? NU prea cred.
Daca e mini windows xp pe bune, atunci nu ar merge sa le putem distribui, din punct de vedere legal, cel putin, daca e ceva de genu ReactOS, atunci se poate. La capitolul de DOS, depinde daca e cel de windows sau daca e ceva de genu freedos, ca daca e freedos-like, atunci se poate.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Reset password

Mesaj de timotei » Mar Feb 07, 2012 3:40 pm

Puteți vedea aici exact license terms pt produsele MS, care vă zic dacă se pot redistribui părți din software-ul lor: http://www.microsoft.com/About/Legal/EN ... fault.aspx

Din licența de la W7 de exemplu, nu zice nimic de redistribuire. Dar zice de folosința software-ului (care cred că incadrează și ce are în componență):
c. Number of Users. Unless otherwise provided in these license terms, only one user may use the software at a time.
Deci, teoretic dacă la un moment dat numai un utilizator (puțin probabil) folosește soft-ul e ok.

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Reset password

Mesaj de queensoft » Mie Feb 08, 2012 10:29 am

Discutia despre Hiren = piraterie a exista inca de la aparitie.
Nu apare Windows XP in lista aceea de licente pe pagina Microsoft.
Parerea mea este clara - Hiren este piraterie, atita timp cit contine elemente din Windows XP si DOS.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Reset password

Mesaj de timotei » Sâm Feb 11, 2012 11:42 am

queensoft scrie:Discutia despre Hiren = piraterie a exista inca de la aparitie.
Nu apare Windows XP in lista aceea de licente pe pagina Microsoft.
Parerea mea este clara - Hiren este piraterie, atita timp cit contine elemente din Windows XP si DOS.
Este discutabil. Dar într-o vreme (nu am căutat să văd dacă mai e), existau pe site-ul MS, unelte pentru crearea de dischete de bootare, deci implicit și utilitare DOS :)

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Reset password

Mesaj de lord1astarot » Sâm Feb 11, 2012 12:49 pm

Despre dos, am scris mai sus, e mai simplu folosirea de FreeDos, deoarece e gratuit si nu apare problema cu incalcarea a ceva. Iar ca elemente de windows, probabil ar fi mai ok sa foloseasca "bucati" din ReactOS, asta in ideea ca se doreste ceva gratuit. Totusi, daca e sa revenim la problema de baza, as recomanda in continuare modalitattile de resetare prezente in link-ul postat de mine. Astfel scapati de nelamuririle cu Hiren.

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Reset password

Mesaj de queensoft » Dum Feb 12, 2012 2:33 pm

timotei scrie:Este discutabil. Dar într-o vreme (nu am căutat să văd dacă mai e), existau pe site-ul MS, unelte pentru crearea de dischete de bootare, deci implicit și utilitare DOS :)
Pe pagina Hiren este semnul $ in dreptul Mini Windows XP si Dos tools (unele sint de la Microsoft, altele de la alte companii).
Deci, acele softuri nu sint nici freeware, nici shareware.
Discheta de bootare este complet diferit de ce apare la dos tools.
Mini Windows XP contine destul de mult cod XP ca sa fie Windows XP.
Deci, entru mine, este mai mult decit clar ca Hiren este warez.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Reset password

Mesaj de timotei » Dum Feb 12, 2012 3:03 pm

Având în vedere că în EULA nu zice nimic de distribuire, și cum ai cumpărat soft-ul (Hiren), poate liniștit să distribuie. Anyway, probabil e o zonă gri, și cel mai bine s-ar folosi chestii din ReactOS sau FreeDOS, după cum a mai zis lord1astarot

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows Vista”