vista

Ce este nou in Microsoft Windows Vista?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows Vista
Avatar utilizator
cristi_lazarro
Mesaje: 841
Membru din: Mie Noi 04, 2009 5:57 pm

vista

Mesaj de cristi_lazarro » Vin Apr 09, 2010 1:07 pm

cam cat ar fi necesar pentru a rula corect? ma refer la spatiul pe disc, partitia.

desi dupa instalare aveam peste 5 Gb liberi, intr-o partitie de 20 G, dupa niste up-date-uri, recomanadate de vista, am ajuns si sub 100 de Megaaaa. am mai dat jos vre-o 2 up-date-uri si acum am cam 500 mega liberi.

momentan imi este foarte greu sa repartitionez; am vre-o cateva zeci de giga pe partitia D si-mi este mult prea greoi sa le mut pana dupa partitionare.
intrebarea am pus-o pentru a sti atunci cand ma voi hotari sa fac pasul


...sau, cum as putea sti ce update-uri sa dau jos?

:(

MrExcel
Mesaje: 106
Membru din: Mar Feb 23, 2010 11:09 pm

Re: vista

Mesaj de MrExcel » Vin Apr 09, 2010 2:43 pm

Iata cerintele de sistem recomandate de cei de la Microsoft: http://www.microsoft.com/windows/window ... ments.aspx.

Avatar utilizator
cristi_lazarro
Mesaje: 841
Membru din: Mie Noi 04, 2009 5:57 pm

Re: vista

Mesaj de cristi_lazarro » Vin Apr 09, 2010 2:50 pm

cam ciudat,
eu am 20 G doar pt el si s-a cam umplut

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: vista

Mesaj de Dr.Windows » Vin Apr 09, 2010 3:10 pm

Dar de ce te mai chinui cu Vista?... cand exista Windows 7 de ceva vreme pe piata si se misca chiar ceva mai vioi decat Vista?...

Avatar utilizator
cristi_lazarro
Mesaje: 841
Membru din: Mie Noi 04, 2009 5:57 pm

Re: vista

Mesaj de cristi_lazarro » Vin Apr 09, 2010 5:25 pm

asteptam acest raspuns din partea unui cunoscator ;)

ms,

pe cai....

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: vista

Mesaj de Dr.Windows » Lun Apr 12, 2010 6:18 pm

Oricum discul ti se va umple imediat daca instalezi 1001 de aplicatii tot pe discul C:, sau daca obisnuiesti sa tii documente/filme/muzica pe desktop sau in My Documents/ My Music / My Pictures daca nu schimbi locatia acestor foldere - in XP este suficient sa faci un click dreapta pe My Documents si selectand Properties poti schimba "target"-ul de ex. pe "D:\My Documents" asa vei fi sigur ca nu il umplii chiar tu... ;)

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: vista

Mesaj de Dr. Cloud » Lun Apr 12, 2010 6:24 pm

Mi se pare cea mai mare prostie si greseala sa iti stochezi muzica, documente si alte fisiere personale pe partitia unde ai SO.
De aceea e cel mai bine sa iti faci cel mult doua partitii: una cu SO si una pt. fisierele tale.
Astfel eviti si pierderea fisierelor si cresterea dimensiunii partitiei.
Am instalat si eu candva Vista si chiar mi-a ocupat destul de mult din partitie. In schimb cu Win 7 a fost ceva mai bine, dar tot mai bine merge cu batranul XP.

Avatar utilizator
cristi_lazarro
Mesaje: 841
Membru din: Mie Noi 04, 2009 5:57 pm

Re: vista

Mesaj de cristi_lazarro » Lun Apr 12, 2010 6:25 pm

am tinut cont de aceste aspecte; de aici vine si nedumerirea mea...

am sa-mi fac timp si pt winds. 7

paizanadrian
Mesaje: 15
Membru din: Lun Aug 31, 2009 9:09 pm
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: vista

Mesaj de paizanadrian » Mar Apr 13, 2010 12:12 am

Se misca destul de bine Windows 7, dar sunt cateva programe care nu pot fi instalate pe Windows 7.
Cel putin deocamdata !

mariusc

Re: vista

Mesaj de mariusc » Mar Apr 13, 2010 4:45 pm

Salutare,

Eu foloses Win 7 de doua luni deja si ma declar multumit si incantat.
Configuratia o consider normala in ziua de azi :
- Mobile DualCore Intel Core 2, 2452 MHz (9.5 x 258)
- RAM 2 GB DDR2 la 800
- HDD 250 GB 7200 rpm
- Video ATI Mobility Radeon HD 3450 (256 MB)

Partitii : cea de sistem 50 GB si doua de 100 ..... si am pus pe el destule...eu inca nu am gasit soft care sa nu mearga, ce-i drept am 32 bit version .... tocmai din acest motiv nu am luat 64 ... unele softuri de microsoft care sunt 32 functioneaza si pe os 64 .. altele nu.... dar daca ai varianta de 64, poti cere la microsoft kit de 32 si renunti la cea de 64 ..daca e OEM ...daca e Enterprise..primesti un 32 cu siguranta :)

Faza cu mutarea My Documents pe D e valabila si in Win 7 .. si de asemenea, ca si in XP sau Vista, din group policy ( fie local, fie domain ) poti seta profilul desktopului sa nu fie mai mare de x MB , si ai scapat si de faza cu stocarea documentelor pe C ( partitia de sistem ) ... pt asta ai nevoie de drepturi de admin...
Unde se simte ca se misca bine este in special la copierea din retea ... aproximativ la fel de repede ca pe o masina cu os Win 2008 ....

Inca un aspect de tinut cont la Windows 7 ( nu stiu daca e valabil si pt Vista ca nu am instalat niciodata - l-am urat de la prima vedere :) ) : cand instalezi Win 7, in setupul windowsului ai la un moment dat o optiune : keep the previous windows version ? Daca ai pus sistemul de operare cu aceasta optiunea, iti pastreaza si xp-ul sau vista..ce ai avut tu inainte..intr-un folder numit Windows.Old ... iar poate avea chiar si 12 GB .. in functie de cate softuri ai avut inainte...
Daca e o instalare de la zero...automat pica varianta de mai sus...iar eu am ocupat 14 GB din 50....pe C.....si am cateva softuri bune pe el ...

Spor,

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows Vista”