Instalare Windows 7

Ce este nou in Microsoft Windows 7?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 7
Închis
gabisim
Mesaje: 168
Membru din: Vin Mai 06, 2016 4:11 pm
Contact:

Instalare Windows 7

Mesaj de gabisim » Mie Dec 28, 2016 7:47 pm

Buna seara am un leptop nou si am instalat windwos 7 ajunge aproape la final si se blocheaza instalarea .
Cum pot proceda.
Multumesc

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Instalare Windows 7

Mesaj de IPP » Mie Dec 28, 2016 9:18 pm

Buna seara

Nu pot decat sa va relatez din experienta mea, la nivel de desktop, insa nu m-as mira sa fie valabil si pentru laptop-uri.

Pe sistemul meu actual am Win 7 ultimate (cu licenta, ca sa nu fie interpretari). In perioada "de gratie" in care as fi putut gratis sa imi fac upgrate la Win 10 am esuat pe motive de compatibilitate desi teoretic ma incadram din punct de vedere al configuratiei hardware. Am scris aici cu alta ocazie despre intreaga aventura. Pe larg.

Am incercat in aceasta toamna sa imi schimb calculatorul. Cu totul. A trebuit sa il returnez pentru ca sistemul, nou, cu procesor I5, generatia 3 si alte chestii "noi", pur si simplu nu mergea cu win 7. Nu am gasit pe site-ul comerciantului ca acea configuratie hardware nu ar fi compatibila (pe un alt site zicea ca este, in mod explicit cel mai vechi system de operare compatibil, pe site-ul producatorului placii de baza nu am gasit nimic, nu am avut blocaje la instalarea propriu zisa) insa realitatea: sistemul nu vedea nici macar placa de retea dupa instalare de pe dvs original, si dadea rateuri inclusiv in incercarea de a-i da comenzi de la tastatura. De mouse nici nu putea fi vorba. Am incercat tot felul de workaround-uri vorbind cu cei de la showroom (e-mag) si... degeaba. Blocajul ajunsese la un moment dat asa de total incat nici tastatura nu o mai vedea. Concluzia lor a fost ca pe sistemele foarte noi pur si simplu nu se poate instala win 7. Asadar ar trebui sa vorbiti cu cel care v-a vandut acel laptop nou. Poate va va scuti de pierdere de timp si de nervi. Eu am pierdut, in ansamblu vreo 2 zile pentru clarificari si recuperare bani achitati.

IP

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Instalare Windows 7

Mesaj de Dr.Windows » Joi Dec 29, 2016 2:10 pm

Pot fi mai multe "variabile" la instalare ce pot determina esuarea unei instalari... bine ar fi daca instalarea s-ar face pe "curat" adica sa poti sterge/recrea partitia system unde se va instala Win7 in asa fel incat sa-i dai posibilitatea de a-si crea singur partitia "speciala" (System Reserved) in ideea ca poate ceva scris acolo il impiedica sa termine instalarea.
Asta inseamna ca datele sa fie pe o alta partitie ca sa poti face acest lucru in siguranta.

Se poate bloca si daca CD-ul de instalare are probleme fizice, cum ar fi zgarieturi adanci, si atunci poate merita incercat fie un alt suport de instalare (un alt CD) fie instalare de pe USB.

Poate fi si o problema cu memoria RAM iar pentru testarea ei ar trebui un CD bootabil cum este si HBCD ("Hiren's Boot CD) care are tot felul de utilitare...

Si nu uita si ce a spus mai devreme IP - verifica pe site-ul producatorului daca acel sistem suporta Win7... desi eu am un notebook HP 8710w vechi de peste 5 ani dar pe care am reusit sa instalez chiar si Win10... dar poate sunt eu mai norocos de felul meu ;-)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 7”