Monitorizare actiuni asupra unui fisier

Ce este nou in Microsoft Windows 7?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 7
Închis
gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Monitorizare actiuni asupra unui fisier

Mesaj de gh19612005 » Vin Feb 26, 2016 8:06 am

gh19612005 scrie:viewtopic.php?f=33&t=515&p=2713&hilit=dionisie#p2713

Buna ziua
Topicul de mai sus mi-a fost de un real folos.
As fi vrut sa intreb daca se poate face un log in care sa se monitorizeze activitatea asupra unui fisier fara deschiderea lui (de exemplu copierea fisierului).
Cum ma sfatuiti sa procedez, redeschidem topicul, sau facem altul nou...dar nu stiu in ce sectiune a forumului...
Multumesc,

gh
Dr.Windows scrie:Buna ziua,

Din pacate subiectele inchise nu se mai redeschid, dar puteti oricand sa puneti o noua intrebare si eventual puteti mentiona cu un link subiectul "legat".
In cazul de fata solicitarea mentionata nu are legatura cu acel subiect pentru ca o astfel de monitorizare nu se poate face din Excel ci numai la nivelul sistemului de operare al acelui PC/Server, iar deobicei la nivelul sistemului de operare nu se poate monitoriza decat crearea, modificarea sau stergerea unor fisiere dar nu si copierea lor.

Dr.Windows
Buna dimineata

Cum se poate face aceasta monitorizare?
Multumesc,

gh
G.H.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Monitorizare actiuni asupra unui fisier

Mesaj de Dr.Windows » Sâm Feb 27, 2016 8:43 am

Se poate folosi urmatorul script PowerShell: Powershell FileSystemWatcher care monitorizeaza ce se intampla intr-un anumit folder (eventual cu subfoldere) dar ATENTIE:

1. Se pot monitoriza numai evenimente de tipul CREARE/MODIFICARE/STERGERE
2. Nu se recomanda utilizarea lui pentru monitorizarea unui intreg disc, mai ales daca este vorba de discul sistem (C:) pentru ca va ingreuna functionarea sistemului... pentru ca pe discul C se tot creaza/sterg fisiere
3. A fost testat si functioneaza garantat pe Windows 7 si Windows Server 2008 R2

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 7”