Arhivare zip fisiere Excel xls sau xlsx

Ce este nou in Microsoft Windows 7?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 7
Închis
DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Arhivare zip fisiere Excel xls sau xlsx

Mesaj de DR.ACCESS » Sâm Sep 13, 2014 6:23 pm

Am intalnit urmatoarea situatie careia nu i-am gasit o explicatie:
Am un fisier Excel in format 2003 (xls) de, sa zicem,5.08MB. Daca il arhivez in format zip, arhiva are 360 KB.
Convertesc fisierul in format xlsx, dimensiunea lui se reduce la 1.06 MB de aproape 5 ori mai mic, asa cum era de asteptat. Daca arhivez insa fisierul xlsx, dimensiunea arhivei este de 776 KB, mai mare decat arhiva pentru xls.
Care este explicatia? Din pacate, multi se confrunta cu problema dimensiunii fisierelor in momentul in care doresc sa-l trimita pe email. Cum sa le spun ca, mai bine il convertesc in xlsx cand, in cazul unei arhivari, aceasta devine mai mare decat daca ar arhiva un xls?
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Arhivare zip fisiere Excel xls sau xlsx

Mesaj de Dr.Excel » Dum Sep 28, 2014 11:24 am

Documentele in noul format (xlsx, docx, pptx) sunt deja arhivate.
Poti sa faci urmatorul test: salveaza un document in noul format, redenumeste-l schimbandu-i extensia (in zip :o ), apoi dezarhiveaza-l
O sa vezi inauntrul sau o structura arborescenta de foldere cu fisiere in format XML. CU alte cuvinte toate fisierele in noul format sunt deja nativ arhive ZIP. In plus fata de datele propriu-zise in arhivele respective se gasesc META DATE care documenteaza informatiile. Aceste metadate asigura o serie de facilitati noilor fisiere pe care celelalte formate (binare) nu le aveau, amintesc aici:

- Improved damaged-file recovery (incearca de ex sa strici cativa biti din pozele pe care le gasesti in interiorul arhivei :o , schimba inapoi extensia in xlsx, nu se strica tot documentul!)
- Better privacy and more control over personal information
-Better integration and interoperability of business data
- Easier detection of documents that contain macros

Toate aceste avantaje cu care vin noile formate au un cost. Desi marimea initiala a fisierelor este mai mica (pt ca sunt implicit arhivate) cantitatea de meta date este mai mare (astfel incat zip-urile din vechile fisiere sunt mai mici decat zip-urile noilor fisiere).

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: Arhivare zip fisiere Excel xls sau xlsx

Mesaj de DR.ACCESS » Dum Sep 28, 2014 1:52 pm

Multumesc!
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 7”