Probleme la Shut down

Ce este nou in Microsoft Windows 7?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 7
Închis
bvlucretiu
Mesaje: 312
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 8:29 am
Localitate: Oradea
Contact:

Probleme la Shut down

Mesaj de bvlucretiu » Mar Iun 18, 2013 8:11 am

Bună!
Am o problemă cu care nu m-am întâlnit până acum.
Totul funcționează normal în funcționarea sistemului dar în momentul în care dau ”Shut down”, îmi apare mesajul
”Preparing to configure Windows.
Do not turn off your computer.”
și în continuare nu se mai întâmplă nimic și nici nu se mai oprește, rămâne permanent în această stare și trebuie să opresc forțat sistemul ceea ce nu este ok.
S-a mai lovit cineva de această problemă, care este rezolvarea?
Vă mulțumesc!
shut down message.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Omul înțelept nu spune tot ce gândește, dar ce spune, gândește.
-Aristotel-
Filozof al Greciei Antice ~

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Probleme la Shut down

Mesaj de Dr.Windows » Mie Iun 19, 2013 12:08 pm

Mesajul apare deobicei in momentul in care sistemul de operare instaleaza actualizarile de securitate (depinde si de cum este configurat Windows Updates).
Eu unul l-as lasa si cca. 30 min. pana isi termina instalarea, dar depinde si de performantele PC-ului. Daca nici dupa aceasta "perioada de gratie" nu termina, dupa ce il opresti fortat verifica in Event Viewer ce mesaje de eroare ai - e posibil sa-ti spuna singurel care este cauza.

In plus, fiind cel mai probabil si din cauza "windows updates" as cauta informatii si in fisierul C:\Windows\WindowsUpdate.log

bvlucretiu
Mesaje: 312
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 8:29 am
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Probleme la Shut down

Mesaj de bvlucretiu » Mie Iun 19, 2013 2:47 pm

Bună
Am intrat la Troubleshooting și am rezolvat problema cu Update Windows iar acum nu mai primesc acel mesaj ci rămâne afișat în continu ”Shuting down” și numai nu se mai închide, că ajunge să intre în hibernare dar fără să se închidă, iar la revenire, după ce mișc mouseul rămâne neschimbat ”Shuting down”.
În cazul în care dau ”Log off” este ok, deci pot să merg dintr-un cont în altul dar nici din meniul unde aleg contul nu se închide.
Problema este că nu se poate face nici restart!
Ar fi o soluție dacă aș merge pe ”Recovery”?
Mulțumesc!
Omul înțelept nu spune tot ce gândește, dar ce spune, gândește.
-Aristotel-
Filozof al Greciei Antice ~

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Probleme la Shut down

Mesaj de Dr.Windows » Mie Iun 19, 2013 5:02 pm

Daca intri in Safe Mode, de acolo poti sa faci shutdown/restart?

bvlucretiu
Mesaje: 312
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 8:29 am
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Probleme la Shut down

Mesaj de bvlucretiu » Vin Iun 21, 2013 6:52 am

Am intrat în safe mode și nici de aici nu pot face Restart/Shut down
și mai mult, din nou a apărut mesajul prezentat în imaginea de la deschiderea subiectului!
Nu înțeleg ce se întâmplă sau ce a generat acestă problemă!
Omul înțelept nu spune tot ce gândește, dar ce spune, gândește.
-Aristotel-
Filozof al Greciei Antice ~

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Probleme la Shut down

Mesaj de Catalin B. » Vin Iun 21, 2013 8:53 am

Cea mai buna solutie e si cea data de Dr.Windows, lasa-l sa termine actualizarea... La Win 7 unii spun ca a durat si toata noaptea :D , dupa care totul revine la normal. Probabil ca sunt multe actualizari, daca instalarea e recenta, pot fi multe zeci de Updates pana la zi, chiar si un Service Pack.

L.E.: multi reclama un anumit Update: kb2264107...care ar putea fi scos din lista de actualizari de instalat.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Probleme la Shut down

Mesaj de Dr.Windows » Vin Iun 21, 2013 11:22 am

In Event Viewer nu apare nici un mesaj de eroare in logul System sau Application?...
Partea proasta este ca o astfel de problema poate avea foarte multe cauze - de la un update de BIOS (sau modificari in BIOS mai ales in sectiunea ACPI) pana la o actualizare de driver(e)/instalarea unei aplicatii sau chiar virusi... asa ca daca vrei sa o rezolvi fara sa faci o reinstalare va trebui sa inarmezi cu muuuuulta rabdare.

Eu as mai incerca si un shutdown fortat cu comanda:

SHUTDOWN -S -F

Este posibil ca dupa ce reuseste sa faca un shutdown, relativ normal chiar daca paramentrul -F il va forta putin, poate dupa aceea va "stii" sa faca un shutdown normal.

Daca tot nu merge nici dupa, un prim pas ar fi o restaurare a sistemului imediat inainte de momentul in care a inceput sa faca figurile respective, asta bine-nteles daca ai avut activata optiunea de "System Restore" si evident daca esti dispus sa resintalezi eventualele aplicatii si patchuri instalate intre timp (stai linistit ca NU se pierd documentele utilizatorului).

Daca nici dupa un System Restore nu vrea, as incerca o scanare de virusi... oricum este posibil ca vreo aplicatie sa nu mai "vrea" sa se inchida... din diverse motive - nu mai poate sa scrie intr-un loc unde s-a defectat HDD-ul, o tine blocata un virus, etc...

Cum spuneam posibilitatile sunt "nelimitate"... asa ca incearca ce s-a recomandat pana acum si mai vedem ce se paote face.

bvlucretiu
Mesaje: 312
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 8:29 am
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Probleme la Shut down

Mesaj de bvlucretiu » Dum Iun 23, 2013 1:36 pm

Am dat recovery și de vreo 6 ore scrie că șterge fișierele temporare și din nou nu se mai întâmplă nimic!
Am citit pe ceva forum de la Microsoft că ar trebui șterse unele conturi din ”User Acount” care poate genera astfel de probleme; le-am șters toate și am făcut un altul nou și problema persistă.
Mai mult nu mai țin minte dacă în task manager marcajul parcurs de procesor este format din două culori roșu și verde, parcă știam că este doar verde
task.JPG
Nu mai înțeleg ce se întâmplă!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Omul înțelept nu spune tot ce gândește, dar ce spune, gândește.
-Aristotel-
Filozof al Greciei Antice ~

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Probleme la Shut down

Mesaj de Dr.Windows » Mar Iun 25, 2013 8:06 am

Nu stiu daca CONTUL utilizatorului trebuia sters... poate mai degraba PROFILUL acestuia... pentru mai multe detalii vezi site-ul Microsoft: Ce sunt profilurile de utilizator?.

Ideea este ca in momentul incare ii dai ceva de lucru PC-ului, este bine sa-l lasi sa termine... chiar daca asta poate insemna cateva ore bune, pentru ca in anumite situatii oprirea brutala poate lasa sistemul intr-o stare "nedefinita".

Avand in vedere ca la tine s-a blocat in diverse situatii, as incepe verificarea cu partea de disc - si pe langa bifa pusa automat pe "Automatically fix file system errors" bifeaza si "Scan for and attempt recovery of bad sectors" si abia dupa ce te asiguri ca discul este ok, mai verifica inca o data sa vezi daca nu cumva s-a si rezolvat problema, si daca nu, este important daca ai gasit vreun mesaj de eroare in Event Viewer.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 7”