Reinstalare Win7 legal pe laptop cu product key

Ce este nou in Microsoft Windows 7?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 7
Jokerul
Mesaje: 545
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:06 pm

Reinstalare Win7 legal pe laptop cu product key

Mesaj de Jokerul » Dum Noi 11, 2012 12:02 am

Salutare,

Am achizitionat un HP ProBook 6560b care a venit cu un Win 7 Home Premium pentru care am primit si un Product Key pt Windows 7 Home Premium OA
Laptopul este partitionat: C: Windows; E:HP_Recovery; F:HP_Tools.
Partitionarea HDD-ului imi creeaza disconfort si doresc sa il partitionez in: C: Windows si D:Media dar sa si reinstalez Windowsul profitand de product key-ul primit.
Unde pot gasi Windows-ul pentru care am primit Product Key?
Ce avantaje am daca pastrez partitiile E si F?
Ce dezavantaje am daca sterg partitiile E si F?

Tin sa mentionez ca laptopul este folosit pentru activitatii juridice si doresc ca totul sa fie sub forma legala.

Multumesc.
Tocmai cand credeam si eu ca o scot la capat,
se gasi unul sa mute capatul mai incolo ...

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Reinstalare Win7 legal pe laptop cu produc key

Mesaj de Dr.Windows » Dum Noi 11, 2012 10:11 am

Salut,

Kitul de instalare se comanda deobicei separat - probabil vei gasi informatiile pe site-ul producatorului, dar nu este neaparat necesar pentru ca ai mai multe variante:

1. Utilizarea unei aplicatii de repartitionare gen Partition Magic (comercial) sau GParted (freeware) si atunci nu mai trebuie sa faci reinstalarea sistemului de operare si a celorlalte aplicatii.
2. Incearca dupa o defragmentare a discului sa folosesti optiunea de "shrink partition" pe care o ofera direct sistemul de operare in consola "Disk Management" chiar daca optiunile sunt limitate (adica e posibil sa nu poti obtine spatiul liber dorit mai ales daca discul este defragmentat)
3. O alta varianta ar fi crearea unei copii de siguranta (backup) pentru partitia system (discul C) si apoi utilizand un alt kit "imprumutat" dar tot de Windows 7 Home Premium sa faci o restaurare dupa ce ai repartitionat discul cu alte instrumente "distructive" cum ar fi chiar aplicatia de setup a Windowsului - in aceasta situatie ai avantajul ca nu mai stai sa reinstalezi toate aplcatiile de la zero.


Cat despre ce pierzi daca renunti la acele partitii - poti pierde instrumentele "standard" oferite de producator in ceea ce priveste o posibila recuperare a sistemului de operare in caz de "dezastru". Eu pana acum nu am avut ocazia sa le folosesc, plus ca prefer sa-mi fac eu o copie de siguranta a datelor si eventual a sistemului de operare.

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Reinstalare Win7 legal pe laptop cu produc key

Mesaj de Dr. Cloud » Dum Noi 11, 2012 10:36 am

Un sfat în legătură cu Partition Magic.
NU îl folosi. Este outdated, iar ultima versiune este compatibilă cu versiunile de Windows până la şi inclusiv SP2 şi există riscul de a pierde datele.
Uite aici o listă cu programe utile în acest sens (partiţionare): List of disk partitioning software

Jokerul
Mesaje: 545
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:06 pm

Re: Reinstalare Win7 legal pe laptop cu produc key

Mesaj de Jokerul » Dum Noi 11, 2012 1:30 pm

Se exlude orice modalitate de partitionare fara formatare.

Am gasit o posibilitate de instalare a windowsului de aici: http://forum.softpedia.com/topic/602351 ... windows-7/, dar nu sunt sigur cat de legala este calea.

Multumesc!
Tocmai cand credeam si eu ca o scot la capat,
se gasi unul sa mute capatul mai incolo ...

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Reinstalare Win7 legal pe laptop cu produc key

Mesaj de lord1astarot » Dum Noi 11, 2012 9:54 pm

Teorietic pe partitia cu Recovery ar trebui sa fie Windows-ul pt care aveti key-ul. HP-ul are software special care v-ar ajuta sa face ti dvd recovery cu care puteti folosi key-ul respectiv.

Softul, teoretic, il gasiti pe pagina HP (sau eventual contactati support-ul HP ca sa va zica cum sa faceti acel DVD si cat de mult poate inlocui acel DVD acea/acele partitie/ii, Legal, simplu (nu trebuie decat sa "ardeti" un DVD) si sigur.

Ceea ce apare in spatele link-ului postat aterior... mi se pare cam la limita:).

Jokerul
Mesaje: 545
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:06 pm

Re: Reinstalare Win7 legal pe laptop cu produc key

Mesaj de Jokerul » Dum Noi 11, 2012 10:18 pm

in partitia de recovery am un fisier de 13GB cu denumirea HPFactory.wim
ce o fi in el si cu ce se deschide?
Tocmai cand credeam si eu ca o scot la capat,
se gasi unul sa mute capatul mai incolo ...

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Reinstalare Win7 legal pe laptop cu produc key

Mesaj de Dr.Windows » Lun Noi 12, 2012 2:16 pm

Deobicei fisierul WIM este formatul KIT-ului de Windows. Pentru a vedea exact ce contine poti instala The Windows Automated Installation Kit (AIK) for Windows 7 si apoi in command-promp-ul special "Deployment Tools Command Prompt" poti folosi comanda IMAGEX pentru a afla informatii despre continului acelui fisier WIM:

IMAGEX /info CaleaCatreFisier\Fisier.WIM > info.txt

Asta ca sa-ti creeze un fisier TXT cu toate informatiile si poti verifica ce versiune de Windows spune ca este inclusa...

L.E. Suplimentar poti incerca pasii din acest document pentru crearea unei imagini cum doresti tu: Building a Standard Image of Windows 7: Step-by-Step Guide

Jokerul
Mesaje: 545
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:06 pm

Re: Reinstalare Win7 legal pe laptop cu produc key

Mesaj de Jokerul » Sâm Noi 17, 2012 1:22 pm

am deschis CMD-ul si am scris calea fisierului
IMAGEX /E:\system.sav\util\HPFactory.WIM > info.txt
raspunsul este: Access is denied
Tocmai cand credeam si eu ca o scot la capat,
se gasi unul sa mute capatul mai incolo ...

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Reinstalare Win7 legal pe laptop cu produc key

Mesaj de Dr.Windows » Lun Noi 19, 2012 12:04 pm

Incearca acel commandprompt sa-l deschizi ca Administrator - adica cu "RunAs Administrator" sau daca tastezi cmd in campul de cautare (dupa ce apesti tasta Start) apasa dupa aceea CTRL+SHIFT+ENTER.

Jokerul
Mesaje: 545
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:06 pm

Re: Reinstalare Win7 legal pe laptop cu produc key

Mesaj de Jokerul » Lun Noi 19, 2012 7:39 pm

am deschis ca Administrator CMD-ul dar fara efect. Nu imi mai apare access denied, dar nici nu da semne ca ar procesa ceva.
Tocmai cand credeam si eu ca o scot la capat,
se gasi unul sa mute capatul mai incolo ...

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 7”