Instalare win 7 pe 64 bits

Ce este nou in Microsoft Windows 7?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 7
halfbebi
Mesaje: 158
Membru din: Mar Ian 26, 2010 10:25 am

Instalare win 7 pe 64 bits

Mesaj de halfbebi » Lun Aug 27, 2012 8:07 am

Salut, am urmatoarea problema, dupa instalarea, curata, a win 7 64 bits.
Termin instalarea cu bine, dar, in cateva minute, incepe sa se blocheze, ingheata ecranul, si nu pot decat sa-i dau restart din buton.
Configuratie este urmatoarea:
Placa de baza P5k, ddr2 (800), proc.quad. (cred ca acestea sunt importante, zic eu)
Multumesc anticipat

Stima

alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: Instalare win 7 pe 64 bits

Mesaj de alcoool2 » Lun Aug 27, 2012 8:58 am

Am si eu aceiasi placa de baza si am avut probleme cu instalarea de drivere de win7 pentru ea (vezi daca asus a scos drivere de win7 -- cu toate ca nu cred). Si ai putea sa iti mai verifici placutele de ram (de obicei de la placute ai astfel de simptome)
10Q itlearning

halfbebi
Mesaje: 158
Membru din: Mar Ian 26, 2010 10:25 am

Re: Instalare win 7 pe 64 bits

Mesaj de halfbebi » Lun Aug 27, 2012 10:02 am

alcoool2 scrie:Am si eu aceiasi placa de baza si am avut probleme cu instalarea de drivere de win7 pentru ea (vezi daca asus a scos drivere de win7 -- cu toate ca nu cred).
Sa inteleg ca tu nu mergi pe Win7?

Asus nu are drivere de win7 64 bits,dar, citind pe net, am vazut ca se potrivesc si cele de Vista 64 bits. Referitor la RAM-i, i-am schimbat, si aceasi treaba, ingheata.
Precizez ca NU am conflicte in Device manager, singurul care a fost a fost cel ATK, dar l-am rezolvat, am gasit pe 64 bits (ACPI driver for ATK 0110 virtual device for Windows XP(32bit and 64bit)/VISTA(32bit & 64bit))
Mentionez ca pe Win7 32 bits, merge ca uns, perfect.
Multumesc
Stima

alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: Instalare win 7 pe 64 bits

Mesaj de alcoool2 » Lun Aug 27, 2012 10:13 am

Incearca sa schimbi varianta de win7 / 64 --- eu am reusit cu Enterprise pentru ca Home facea pe nebunu ;)
10Q itlearning

halfbebi
Mesaje: 158
Membru din: Mar Ian 26, 2010 10:25 am

Re: Instalare win 7 pe 64 bits

Mesaj de halfbebi » Lun Aug 27, 2012 10:58 am

alcoool2 scrie:Incearca sa schimbi varianta de win7 / 64 --- eu am reusit cu Enterprise pentru ca Home facea pe nebunu ;)
Ok, pana acum am mers doar cu Ultimate, am sa incerc sa schimb, sa vad ce iese, merci
Stima

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Instalare win 7 pe 64 bits

Mesaj de Dr.Windows » Lun Aug 27, 2012 3:27 pm

1. Nu ai spus pana acum si cat RAM ai... pentru a vedea daca te incadrezi in cerintele minime de sistem: Cerințe de sistem pentru Windows 7.
2. Nu de intreb de undei ai kit-ul de instalare... :roll: dar te avertizez ca daca nu este din sursa "oficiala" e posibil sa fie virusat sau sa ai diverse alte probleme pentru care nu poti solicita suportul din partea Microsoft... ;)
3. Partea de "inghetare" poate fi si din cauza sursei PC-ului care nu mai "duce".

halfbebi
Mesaje: 158
Membru din: Mar Ian 26, 2010 10:25 am

Re: Instalare win 7 pe 64 bits

Mesaj de halfbebi » Lun Aug 27, 2012 5:49 pm

Dr.Windows scrie:1. Nu ai spus pana acum si cat RAM ai... pentru a vedea daca te incadrezi in cerintele minime de sistem: Cerințe de sistem pentru Windows 7.
2. Nu de intreb de undei ai kit-ul de instalare... :roll: dar te avertizez ca daca nu este din sursa "oficiala" e posibil sa fie virusat sau sa ai diverse alte probleme pentru care nu poti solicita suportul din partea Microsoft... ;)
3. Partea de "inghetare" poate fi si din cauza sursei PC-ului care nu mai "duce".
1. de la 4 la 6 G
2. nu este din sursa "oficiala"
3. am sa incerc sa schimb sursa, doar de proba, dar, poate sa influenteze o sursa sistemul(win7) pe 32 si respectiv 64 bits? dupa cum spuneam, pe 32 merge perfect, acelasi kit, acelasi ram, aceasi sursa.
Stima

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Instalare win 7 pe 64 bits

Mesaj de Dr.Windows » Mie Aug 29, 2012 8:49 am

O alta cauza a "inghetarii" poate fi si faptul ca "potrivesti" driverele de Vista 64 atunci cand nu exista "original Win7/64".
Dupa o instalare "proaspata" fara acele drivere (daca nu sunt neaparat necesare) obtii acelasi efect de inghet? daca nu... atunci problema ramane la drivere - eventual poti incerca un model apropiat dar care sa aibe drivere de Win7 @64bits "curate" si care sa-ti mearga pe notebook-ul tau.

halfbebi
Mesaje: 158
Membru din: Mar Ian 26, 2010 10:25 am

Re: Instalare win 7 pe 64 bits

Mesaj de halfbebi » Mie Aug 29, 2012 10:51 am

Dr.Windows scrie:O alta cauza a "inghetarii" poate fi si faptul ca "potrivesti" driverele de Vista 64 atunci cand nu exista "original Win7/64".
Dupa o instalare "proaspata" fara acele drivere (daca nu sunt neaparat necesare) obtii acelasi efect de inghet? daca nu... atunci problema ramane la drivere - eventual poti incerca un model apropiat dar care sa aibe drivere de Win7 @64bits "curate" si care sa-ti mearga pe notebook-ul tau.
Dupa o instalare "curata" singurul conflict in Device Manager este legat de driverul ATK (ACPI driver for ATK 0110 virtual device)
, si tot ingheata.
Am gasit driverul respectiv, dar pentru Vista 64, l-am instalat cu drept de administrator si compatibilitate Vista 64, am reusit sa scap de conflict, dar efectul este acelasi, INGHEATA.
Multumesc
Stima
P.S. Nu am instalat niciun fel de driver pentru Vista (suplimentar), kitul de Win7 64 mi-a instalat tot in afara de acel ATK
Inca tind sa cred ca Placa de baza , NU suporta win7, nu stiu ce sa mai zic.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Instalare win 7 pe 64 bits

Mesaj de Dr.Windows » Mie Aug 29, 2012 10:59 am

Incearca atunci o alta sursa mai puternica si testeaza totusi si memoria... s-ar putea pe 64biti sa ajungi intr-o zona "defecta" care sa-ti creeze probleme...

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 7”