[TIP] Instalare Windows 7/8 de pe USB Flash Drive

Ce este nou in Microsoft Windows 7?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 7
Închis
julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

[TIP] Instalare Windows 7/8 de pe USB Flash Drive

Mesaj de julianatanasoae » Mie Ian 25, 2012 9:52 pm

Exact ce spune titlul, va voi descrie cum puteti crea un stick USB bootabil de pe care sa puteti instala Windows 7 (merge si 8).
Sunt doua metode:

Metoda I. Folosind 'Windows 7 USB/DVD download tool', varianta mai simpla (am testat pe 10 calculatoare diferite, nu au bootat decat 6)
0. Asigurati-va ca aveti un stick de minim 4 GB si spatiu suficient pe hard disk.
1. Descarcati utilitarul de la adresa http://www.microsoftstore.com/store/mss ... vd_dwnTool si instalati-l (aveti nevoie de .NET Framework 2.0)
2. Dupa instalare, lansati utilitarul de pe desktop sau din Start Menu/Start Screen.
3. In campul Source File, selectati ISO-ul pe care il aveti cu Windows 7/8 si apasati Next.
4. Selectati 'USB DEVICE'.
5. Selectati litera corespunzatoare drive-ului pe care vreti sa copiati fisierele de instalare.
6. Apasati 'BEGIN COPYING' pentru a copia fisierele.
7. Dupa ce se termina, ar trebui sa aveti un Windows 7/8 bootabil pe stick-ul USB.

Din oarece motive, aceasta metoda s-ar putea sa nu mearga pe calculatoare putin mai vechi, probabil modifica un sector pe care un BIOS vechi de calculator nu il recunoaste

Metoda II. Folosind 'DISKPART', varianta putin mai complexa (dar de data asta au bootat 10 din 10)
0. Checklist (stick de 4 GB si spatiu pe hard)
1. Intrati in Command Prompt ca administrator (Start >> scrieti 'cmd' >> apasati Ctrl+Shift+Enter)
2. Rulati 'DISKPART'
3. 'LIST DISK' pentru a vedea discurile existente (in majoritatea cazurilor veti avea Disk 0 hard disk-ul din calculator si Disk 1 stick-ul USB)
4. 'SELECT DISK 1' pentru a selecta stick-ul USB.
5. 'CLEAN' pentru a sterge toate partitiile si fisierele de pe el.
6. 'CREATE PARTITION PRIMARY' pentru a crea o partitie.
7. 'SELECT PARTITION 1' pentru a selecta partitia proaspat creata.
8. 'ACTIVE' pentru a o face activa.
9. 'FORMAT FS=NTFS' pentru a formata stick-ul (dureaza cateva minute, nu este quick)
10. 'ASSIGN' pentru a asigna (exista cuvantul asta in limba romana? :shock: ) o litera stick-ului pentru a fi vizibil in My Computer.
11. 'EXIT' pentru a iesi din DISKPART.

12. Nu iesiti din CMD!!! O sa mai aveti nevoie de el putin. :geek: Minimizati-l deocamdata.
13. Montati sau extractati continutul ISO-ului intr-un folder si copiati continutul acestuia pe stick-ul USB.
14. Dupa ce ati copiat fisierele, mergeti cu cmd in folderul BOOT (de pe calculator, nu de pe stick!!! e foarte important!)
Exemplu: eu am montat ISO-ul pe drive-ul G:\, iar stick-ul este drive-ul H:\. In acest caz voi scrie:
15. 'G:'
16. 'CD BOOT' pentru a intra in directorul BOOT.
17. 'BOOTSECT.EXE /NT60 H:' unde H: este litera stick-ului USB.

Gata! Puteti restarta calculatorul si veti putea boota de pe USB! Daca vedeti 'Windows is loading files...' ati reusit!

Daca aveti probleme sau intrebari, reply.

Succes!

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --
Ultima oară modificat Joi Ian 26, 2012 7:11 am de către Catalin B., modificat 1 dată în total.
Motiv: Intrebarile si solutiile se pun pe forum, nu in privat, pentru ca si ceilalti utilizatori sa le poata vedea...

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: [TIP] Instalare Windows 7/8 de pe USB Flash Drive

Mesaj de Dr.Excel » Joi Ian 26, 2012 7:30 am

Ma gandesc daca pot sa pun pe memory stick-ul si o terta aplicatie care "stie" sa booteze, de ex un program de cloning pc, de ex cel free de care s-a vorbit aici: viewtopic.php?f=104&t=4900 :roll:

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: [TIP] Instalare Windows 7/8 de pe USB Flash Drive

Mesaj de Catalin B. » Joi Ian 26, 2012 8:02 am

Corect, am anexat imaginea ferestrei de creare disc bootabil, are si optiunea de creare USB bootabil. Ma indoiesc ca se poate pune pe acelasi stick creat prin metoda descrisa de Iulian.
USB boot.jpg
in plus, se poate crea si Win PE bootable disk dupa ce se instaleaza AIK (in cazul in care nu este deja instalat)
Win PE emergency disc.jpg
http://www.microsoft.com/download/en/de ... en&id=5753
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: [TIP] Instalare Windows 7/8 de pe USB Flash Drive

Mesaj de timotei » Joi Ian 26, 2012 8:52 am

Din câte am observat, usb-ul creat de windows 7, are un entry pentru BOOTMGR. Deci dacă acela se modifică (de ex cu BCD Edit sau mai simplu cu EasyBCD), să aibă opțiune de a boota acel utilitar de clonă, înseamnă că va merge.

Alternativ, metoda care 100% merge, e să folosiți un bootloader de linux :)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 7”