Solutie de cloning PC

Ce este nou in Microsoft Windows 7?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 7
Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Solutie de cloning PC

Mesaj de Dr.Excel » Mie Ian 25, 2012 5:42 pm

Situatie clasica. Avem mai multe laptop-uri, toate identice dpdv fizic (acceasi marca, model, cumparate toate deodata). Am stat sa pun Windows 7 + Drivere + Office 2010/2007/2003 + Windows/Office/Update pe 10 din ele si mi-a luat fix 20 de ore. M-am lasat pagubas pentru celelalte :(
Caut un software care sa-mi permita sa instalez o clona (configurata asa cum doresc) pe mai multe calculatoare.

Cum vreau practic sa rezolv problema:

1. Configurez un laptop asa cum imi doresc

2. Clonez (cu software-ul respectiv) calculatorul configurat

3. Bootez apoi pe fiecare laptop in parte (sper ca respectivul software sa aiba si o componenta care sa permita bootarea)

4. Copiez clona de la punctul 2

Vreau sa-mi raspundeti doar din experienta voastra (nu link-uri luate de pe NET si netestate; pe care in mare m-am uitat si eu), si da ma intereseaza ceva ... gratuit :roll:

Multumesc

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Solutie de cloning PC

Mesaj de timotei » Mie Ian 25, 2012 5:56 pm

Eu am folosit Acronis într-o vreme, dar nu era gratis.
Așa că m-am orientat spre ceva free: http://www.todo-backup.com/products/hom ... ftware.htm

Și da, are posibilitatea de a crea DVD bootabil.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Solutie de cloning PC

Mesaj de Catalin B. » Mie Ian 25, 2012 5:57 pm

Eu folosesc Acronis True Image Home 11.0, am back-up pentru toate calculatoarele. Are un defect, nu e gratis .
acronis.jpg
O alta varianta, cu adevarat free, este EaseUS® Todo Backup Free 4.0 , care are optiuni foarte utile in versiune free:
Disk/partition copy and clone: Copy disk/partition, GPT disk or dynamic volume in a file by file mode to save time and space.
One-click restore to dissimilar hardware: Restore the system to dissimilar hardware for hardware replacement.
easeus.jpg
Easeus-main screen.jpg
Varianta dorita este cea de restore to dissimilar hardware
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Solutie de cloning PC

Mesaj de Dr.Excel » Mie Ian 25, 2012 5:59 pm

timotei scrie:Eu am folosit Acronis într-o vreme, dar nu era gratis.
Așa că m-am orientat spre ceva free: http://www.todo-backup.com/products/hom ... ftware.htm

Și da, are posibilitatea de a crea DVD bootabil.
Te-ai jucat cu el ca lumea? Ceva "bube"?

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Solutie de cloning PC

Mesaj de Catalin B. » Mie Ian 25, 2012 6:00 pm

Anexez imaginea:
boot.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Solutie de cloning PC

Mesaj de Dr.Excel » Mie Ian 25, 2012 6:01 pm

Cu licenta Windows cum este? Adica pe noile PC-uri mai pot sa introduc serial number-ul? Nu stiu ce se intampla daca laptopul clonat a fost inregistrat deja la MS :roll:

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Solutie de cloning PC

Mesaj de julianatanasoae » Mie Ian 25, 2012 6:11 pm

Poti foarte simplu sa folosesti Microsoft Deployment Toolkit pentru a crea o imagine de deployment cu Windows, Office, drivere si alte programe.

Deci avem scenariul de mai sus cu cele 10 laptopuri identice din punct de vedere hardware. Mai adauga un laptop sau un calculator cu Windows Server (de preferat 2008 R2).
Instaleaza Microsoft Deployment Toolkit, importeaza o imagine de Windows 7 (32 sau 64), integreaza Office 2010 eventual si instaleaza acea imagine pe un laptop ca Reference Image. Ai grija sa dezactivezi Sysprep automat, ca sa instalezi ce mai ai nevoie (programe, drivere). Dupa ce ai terminat de instalat Windows pe acel laptop si merge bine mersi, ruleaza sysprep din cmd si captureaza imaginea inapoi pe Windows Server (link-ul de mai jos descrie cum sa faci asta). Dupa ce ai capturat imaginea, o faci bootabila de pe retea cu Windows Deployment Services, si o instalezi pe toate laptopurile (inclusiv pe cel de referinta, e cel mai bine asa).

Daca ai probleme sau intrebari poti sa imi dai add pe Skype intr-o seara (PM pentru adresa) si te ajut cu foarte mare placere (am examen dat pe asa ceva, "70-681 Windows 7 and Office 2010, Deploying").

Solutia asta e mai buna decat clonarea hardului deoarece permite modificarea imaginii si re-sysprep-uirea foarte usor, + ca iti poti face setari de net foarte usor dupa deployment (daca clonezi hardul ai sa ai conflicte de IP si de computer name) + poti sa le pui toate intr-un domeniu Active Directory si sa le faci lucrari de mentenanta direct de pe server (gen update-uri si alte chestii), fara sa umbli pe fiecare.

Succes! Astept vesti de la tine si poate ne vedem pe Skype!

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Solutie de cloning PC

Mesaj de Catalin B. » Mie Ian 25, 2012 6:15 pm

Aici e cu cantec, adica , odata ce se face back-up la un calculator, care probabil are instalate diverse programe cu licenta, cand se face restore catre alte calculatoare (si nu catre cel sursa), toate programele care rateaza activarea licentelor ofera posibilitatea de a relua activarea introducand un alt serial (in general, daca serial-ul utilizat la instalare nu e corect, programul ( -nu toate- ) redevine trial version pana la activare, deci se pot introduce serialele separat la fiecare post. La sistemul de operare exista butonul in Control Panel -> System and Security -> System in sectiunea windows activation -Change Product Key (vista si win7)
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Solutie de cloning PC

Mesaj de julianatanasoae » Mie Ian 25, 2012 6:16 pm

Imi cer scuze, am uitat sa postez link-ul!

Deploying Windows 7 and Office 2010 using Microsoft Deployment Toolkit:

http://blog.augustoalvarez.com.ar/2010/ ... 10-part-i/

Voi face si eu un tutorial in viitorul apropiat care sa se potriveasca EXACT scenariului tau.

Succes!

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Solutie de cloning PC

Mesaj de queensoft » Mie Ian 25, 2012 7:25 pm

Norton Ghost
Redo Backup and Recover
Acronis True Image
Clonezilla

Dupa clonare, poti sa schimbi seria Windows, eventual activezi din nou, online email sau telefonic.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 7”