Unde sint salvate in registry Devices ?

Ce este nou in Microsoft Windows 7?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 7
Închis
Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Unde sint salvate in registry Devices ?

Mesaj de queensoft » Mar Ian 24, 2012 5:40 pm

Unde se salveaza in registry Devices ?
Exemplu in poza de mia jos: ma intereseaza in special cele 2 device-uri iphone.
Deci NU ma intereseaza printerele, ci alte device-uri conectare pe USB: telefoane etc.
Aceste ramin in lista respectiva chiar si dupa conectare.
Eu am gasit in mai multe locuri, dar ma intereseaza cheia/cheile care le pot sterge din registry, astfel incit device-ul respectiv sa dispara de acolo (similar cu click dreapta pe el > Remove device).
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Unde sint salvate in registry Devices ?

Mesaj de julianatanasoae » Mar Ian 24, 2012 8:52 pm

De ce ai nevoie de stergerea device-ului? Daca ai probleme cu driverele, poti dezinstala si reinstala driver-ul din Device Manager. Daca tii neaparat sa il stergi atunci conectezi device-ul, ii dai Remove this device din Devices and Printers si mergi in Device Manager si stergi driver-ul de acolo, dupa care deconectezi dispozitivul. Atunci sigur nu iti va mai aparea. Nu recomand modificarea setarilor de Registry, deoarece s-ar putea sa nu mai poti folosi device-ul pe acel calculator, si ajungi la chestii nedorite cum ar fi reinstalarea Windows-ului.

Daca ai probleme, reply sau PM.

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: Unde sint salvate in registry Devices ?

Mesaj de alcoool2 » Mie Ian 25, 2012 10:02 am

Încearcă totuși sa dai un "Find" în registru după cuvinte gen "apple" sau "iphone" -- cred ca te vor duce la ce ai nevoie
10Q itlearning

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Unde sint salvate in registry Devices ?

Mesaj de queensoft » Mie Ian 25, 2012 4:07 pm

julianatanasoae scrie:De ce ai nevoie de stergerea device-ului? Daca ai probleme cu driverele, poti dezinstala si reinstala driver-ul din Device Manager. Daca tii neaparat sa il stergi atunci conectezi device-ul, ii dai Remove this device din Devices and Printers si mergi in Device Manager si stergi driver-ul de acolo, dupa care deconectezi dispozitivul. Atunci sigur nu iti va mai aparea. Nu recomand modificarea setarilor de Registry, deoarece s-ar putea sa nu mai poti folosi device-ul pe acel calculator, si ajungi la chestii nedorite cum ar fi reinstalarea Windows-ului.
Daca ai probleme, reply sau PM.
Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --
Inchipuie-ti ca sint vreo 500 de Device-uri Nokia E72.
Click dreapta > remove deivce > probabil apare vreo confirmare > yes > fa asta de 500 de ori la rind.
alcoool2 scrie:Încearcă totuși sa dai un "Find" în registru după cuvinte gen "apple" sau "iphone" -- cred ca te vor duce la ce ai nevoie
Am dat, apare in cel putin 7-8 locuri diferite.
Mi-e cam nu stiu cum sa sterg toate alea din registry.
Poate o sa fac proba pe vmware pina la urma, dar astept si alte idei.

alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: Unde sint salvate in registry Devices ?

Mesaj de alcoool2 » Mie Ian 25, 2012 4:10 pm

Dacă le ștergi nu cred ca iți va afecta restul sistemului, dat fiind faptul ca acele chei sunt legate strict de aplicațiile apple
10Q itlearning

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Unde sint salvate in registry Devices ?

Mesaj de julianatanasoae » Mie Ian 25, 2012 4:26 pm

queensoft scrie:
julianatanasoae scrie:De ce ai nevoie de stergerea device-ului? Daca ai probleme cu driverele, poti dezinstala si reinstala driver-ul din Device Manager. Daca tii neaparat sa il stergi atunci conectezi device-ul, ii dai Remove this device din Devices and Printers si mergi in Device Manager si stergi driver-ul de acolo, dupa care deconectezi dispozitivul. Atunci sigur nu iti va mai aparea. Nu recomand modificarea setarilor de Registry, deoarece s-ar putea sa nu mai poti folosi device-ul pe acel calculator, si ajungi la chestii nedorite cum ar fi reinstalarea Windows-ului.
Daca ai probleme, reply sau PM.
Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --
Inchipuie-ti ca sint vreo 500 de Device-uri Nokia E72.
Click dreapta > remove deivce > probabil apare vreo confirmare > yes > fa asta de 500 de ori la rind.
Daca instalezi device-ul cum trebuie, in principiu NU ar trebui sa ai 500 de device-uri Nokia E72. Si daca 'sa zicem' ai avea asa o problema, poti selecta mai multe device-uri si le poti da remove (nu tre sa faci actiunea asta de 500 de ori). Ii urez condoleante celui care are 500 de E72-uri in Devices and Printers, e semn ca ar trebui sa isi duca calculatorul si telefonul la psiholog :geek: :ugeek:

Iulian

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Unde sint salvate in registry Devices ?

Mesaj de queensoft » Mie Ian 25, 2012 8:55 pm

julianatanasoae scrie: Daca instalezi device-ul cum trebuie, in principiu NU ar trebui sa ai 500 de device-uri Nokia E72. Si daca 'sa zicem' ai avea asa o problema, poti selecta mai multe device-uri si le poti da remove (nu tre sa faci actiunea asta de 500 de ori). Ii urez condoleante celui care are 500 de E72-uri in Devices and Printers, e semn ca ar trebui sa isi duca calculatorul si telefonul la psiholog :geek: :ugeek:
Iulian
Este pentru un job chestia asta.
Si daca mergea sa selectezi mai multe si sa dai remove o singura data la toate, crezi ca mai intrebam ???

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 7”