RAW file system

Ce este nou in Microsoft Windows 7?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 7
julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: RAW file system

Mesaj de julianatanasoae » Vin Ian 27, 2012 4:48 pm

Eu am corupt partitiile la vreo 10 stick-uri si le-am facut la loc cu LINUX.
Orice distributie merge, recomand Puppy Linux ('catelusul salvator') pentru urgente.
Dupa ce bootezi de pe Puppy, intri in Disk Utility si stergi toate partitiile care exista pe al tau Flash Drive. Dupa aceea, creezi una noua si o formatezi ca NTFS.
Rebootezi in Windows, bagi stick-ul si vezi daca ti-l recunoaste.

Succes!
Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: RAW file system

Mesaj de lord1astarot » Vin Ian 27, 2012 7:50 pm

Daca e busit stick-ul, nimic nu mai ajuta, dupa cum am scris si in alta tema, am patit si eu acest lucru. Ca optiune - ori duci stick-ul la firme specializate pe recuperare de date (ceea ce e cam scump, deci numai daca e ceva important acolo), ori, eu cel putin, astept alt stick dintr-acesta sa incerc sa fac transfer de memorie, poate merge.

La mine prima data mi-a zis ca device-ul unrecognized, sau ceva de genul asta, iar dupa ce m-am chinuit o gramada cu el imi afiseaza si mie raw si imi cere sa introduc alt disk, sau ceva de genu'.

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: RAW file system

Mesaj de Adrian » Sâm Ian 28, 2012 3:50 pm

Am gasit un program soft pentru recover RAW file system (sunt mai multe pe net) care zicea ca e free., l-am descarcat, l-am instalat si l-am rulat. agasit fisierele respective, inclusiv niste fisiere mai vechi pe care le stersesem anterior dar cand i-am dat optiunea de restaurare mi-a cerut o cgeie de activare pe care trebuia sa o cumpar online asa ca am renuntat. Mai caut poate gasesc o alta solutie.
Ma gandesc daca cu "catelusul salvator" as putea sa vad fisierele si eventual sa le copiez pe hard inante de a-l formata :?:

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: RAW file system

Mesaj de timotei » Sâm Ian 28, 2012 4:06 pm

Adrian scrie:Am gasit un program soft pentru recover RAW file system (sunt mai multe pe net) care zicea ca e free., l-am descarcat, l-am instalat si l-am rulat. agasit fisierele respective, inclusiv niste fisiere mai vechi pe care le stersesem anterior dar cand i-am dat optiunea de restaurare mi-a cerut o cgeie de activare pe care trebuia sa o cumpar online asa ca am renuntat. Mai caut poate gasesc o alta solutie.
Ma gandesc daca cu "catelusul salvator" as putea sa vad fisierele si eventual sa le copiez pe hard inante de a-l formata :?:
Din ce știu nici o distribuție de linux nu are by default incorporate recovery tools.

Dar poți folosi asta: http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

Merge pe windows, și eu am folosit-o cu success de multe ori :) - și e open source/free ;)

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: RAW file system

Mesaj de lord1astarot » Sâm Ian 28, 2012 4:34 pm

Adrian scrie:Am gasit un program soft pentru recover RAW file system (sunt mai multe pe net) care zicea ca e free., l-am descarcat, l-am instalat si l-am rulat. agasit fisierele respective, inclusiv niste fisiere mai vechi pe care le stersesem anterior dar cand i-am dat optiunea de restaurare mi-a cerut o cgeie de activare pe care trebuia sa o cumpar online asa ca am renuntat. Mai caut poate gasesc o alta solutie.
Ma gandesc daca cu "catelusul salvator" as putea sa vad fisierele si eventual sa le copiez pe hard inante de a-l formata :?:
Da-mi te rog vreun link spre program, da spre programul cu care ai reusit sa citesti stick-ul, cel putin sa vad daca imi mai citeste ce era pe stick.

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: RAW file system

Mesaj de Adrian » Dum Ian 29, 2012 11:44 am

lord1astarot scrie: Da-mi te rog vreun link spre program, da spre programul cu care ai reusit sa citesti stick-ul, cel putin sa vad daca imi mai citeste ce era pe stick.
Nu mai stiu exact ce soft am luat, pentru ca l-am sters pe urma (dupa ce mi-a cerut sa fac activarea online) dar iti dau un link http://www.datarestoresoftware.com/raw- ... -recovery/
asa cum spuneam si mai sus, daca cauti cu google "raw file system' gasesti destule softuri si informatii (fiind direct interesat am inceput sa ma documentez in acest sens si pot spune ca am gasit informatii destul de interesante: http://www.raw-file-system.com/prevent- ... ystem.aspx
Oricum, pot afirma ca am fost norocos. Am discutat cu un amic despre aceasta problema (din topic) si mi-a spus ca are un hard extern de 500G pe care nu-l mai poate deschide datorita faptului ca e RAW file system.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: RAW file system

Mesaj de lord1astarot » Dum Ian 29, 2012 12:17 pm

Merci mult. O sa-l incerc, sa vad, poate am si eu bafta sa nu fie totul pierdut:)
Ultima oară modificat Lun Ian 30, 2012 9:52 am de către Dr.Windows, modificat 1 dată în total.
Motiv: Stergere citat inutil - raspunsul este imediat dupa mesajul citat

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: RAW file system

Mesaj de timotei » Dum Ian 29, 2012 3:10 pm

Nu încerci totuși și cu testdisk? Sunt curios dacă pe scenarii de genul acesta merge. Că la mine a mers tot timpul până acum.
Ultima oară modificat Lun Ian 30, 2012 9:53 am de către Dr.Windows, modificat 1 dată în total.
Motiv: Stergere citat inutil - raspunsul este imediat dupa mesajul citat

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: RAW file system

Mesaj de Adrian » Mar Feb 14, 2012 4:02 pm

Am gasit un soft HDD Recover dar nu stiu daca merge si pentru USB asa ca inca nu l-am incercat. O sa ma documentez maintai ca sa vad ce stie sa faca.
@timotei
Mai zii o data cum e cu test disk-ul sa vad daca iese ceva.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: RAW file system

Mesaj de lord1astarot » Mar Feb 14, 2012 4:23 pm

Cred ca se referea la acest Testdisk - http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

Care poate fi downloadat de aici - http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download

Totusi cand am incercat sa recuperez ce mai puteam de pe stick-ul meu de la Microsoft - acest program nu prea m-a ajutat...

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 7”