Instalare Win 7 pe AsRock si MSI

Ce este nou in Microsoft Windows 7?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 7
Închis
awss
Mesaje: 2
Membru din: Dum Ian 22, 2012 1:48 pm

Instalare Win 7 pe AsRock si MSI

Mesaj de awss » Dum Ian 22, 2012 2:48 pm

Salut,

Am observat ca nu pot instala (in conditii normale), Windows 7 pe un Dell Inspiron 1520. Motivul este "Code Error 5". Pe pagina de la Dell nu gasesc drivere decat pentru XP si Vista.

Dupa cercetare pe internet am observat ca are legatura datorita faptului ca placile de baza produse de AsRock sau MSI nu permit instalarea Win 7.

Rezolvarea a venit in urma unui patch. Am reusit sa instalez Windows 7 dar nu am gasit drivere pt laptopul meu compatibile. Pe pagina de la Dell nu gasesc drivere decat pentru XP si Vista. Totusi, nu inteleg ce face acel patch si daca sunt si alte metode mai simple. Banuisc ca as intampina aceeasi problema si daca incerc sa instalez Windows 8. Apropos, care sunt cerintele minime reale pt rularea Win 8?

Configuratie laptopului meu este: CPU Intel T8100, 2 Gb Ram DDR2 si placa video Intel X3100 de 256 Mb. Imi puteti recomanda un program care sa-mi spuna exact ce configuratie are laptopul? Am incercat Everest si Sandra dar problema la ele este ca nu imi arata ce placa grafica am daca nu instalez direverle specifice acesteia.

Regards.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Instalare Win 7 pe AsRock si MSI

Mesaj de Catalin B. » Dum Ian 22, 2012 5:59 pm

Windows 8 System Requirements

1 gigahertz (GHz) or faster 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor
1 gigabyte (GB) RAM (32-bit) or 2 GB RAM (64-bit)
16 GB available hard disk space (32-bit) or 20 GB (64-bit)
DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 or higher driver
Taking advantage of touch input requires a screen that supports multi-touch
Ai incercat varianta build-in la System information? (start-run : msinfo32 -->enter)
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

awss
Mesaje: 2
Membru din: Dum Ian 22, 2012 1:48 pm

Re: Instalare Win 7 pe AsRock si MSI

Mesaj de awss » Dum Ian 22, 2012 7:01 pm

Multumesc pentru raspuns.

Acum am incercat si varianta asta. Aici imi spune ca am Mobile Intel(R) 965 Express Chipset Family, iar la "Adapter RAM" imi indica valoarea de 448.0 MB. Alta valoare notata cu "MB" nu imi apare.

"Este din ce in ce mai bine". Mai ales ca am cautat pe site la intel informatii despre noua descoperire si am observat "System Memory Support" este de 4GB DDR2 667 si 533 MHz in conditiile in care ma pregateam de un upgrade de RAM la 2x2GB KINGSTON HYPER X DDR2-800 PC2-6400 CL5. :(

regards.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Instalare Win 7 pe AsRock si MSI

Mesaj de Dr.Windows » Lun Ian 23, 2012 9:28 am

Nu stiu ce "patch" a rezolvat problema la tine... dar DA... uneori este posibil ca dupa o actualizare a windows-ului sa se rezolve anumite probleme.
Un update de BIOS ar putea sa "ajute" iar in ceea ce priveste instalarea unui sistem de operare.

Pe de alta parte, atunci cand te apuci de instalarea unui sistem de operare ar trebui sa verifici mai intai disponibilitatea driverelor pe site-ul producatorului - macar pentru placa video si cea de retea - sunt cele care iti vor permite sa lucrezi cu "minimul necesar" cat sa poti aduce de pe internet si celelalte drivere.
In plus, daca producatorul nu suporta sistemul de operare nu iti recomand sa te arunci cu capul inainte, ci mai degraba sa cauti pe diverse forumuri de discutii daca altii au reusit sa faca instalarea cu succes si "cum"... asta daca nu vrei sa te apuci tu sa reinventezi roata... ;)

SI ca ultima recomandare, pentru ca deja esti la jumatatea drumului, adica ai reusit deja sa faci instalarea - daca producatorul nu suporta Windows 7, incearca driverele de Vista... sunt sanse ca o mare parte din ele sa functioneze si pe Windows 7 (dar numai variantele pe 32 biti, daca ai pus Windows 7 pe 64 de biti atunci nu prea mai ai sanse...)

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Instalare Win 7 pe AsRock si MSI

Mesaj de queensoft » Mar Ian 24, 2012 8:38 pm

Din cite stiu eu, eroarea asta apare la boot, adica nu prea apuci sa faci instalare.
Apoi, apare la versiunile vechi de WIndows 7 beta.
Apoi, merge instalat cam pe orice placa de baza. Poate doar face figuri la niste placi foarte foarte foarte vechi.
Si este normal ca tot pentru componente vechi sa nu gasesti drivere.
Dar functioneaza driverele pentru Vista.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 7”