Windows 7 Starter

Ce este nou in Microsoft Windows 7?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 7
Închis
smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Windows 7 Starter

Mesaj de smcsa » Vin Apr 23, 2010 4:52 pm

Stie cineva ca spatiu e ocupat dupa o instalare "pe curat" ? Versiunea Starter nu se comercializeaza direct catre utilizatorii finali, doar catre producatorii de netbook-uri.
Ma intereseaza pentru ca vreau sa iau cu SSD - "scump, foarte scump, dincolo (la HDD) era mai ieftin" - si sa nu ma arunc la capacitati mai mari decat am nevoie.

mariusc

Re: Windows 7 Starter

Mesaj de mariusc » Lun Apr 26, 2010 10:34 am

Salut,


Am cautat si nu am gasit nici o comparatie intre Windows 7 Starter si varianta Ultimate, de exemplu..sau Pro.

Eu am instalat Win 7 Ultimate 32 bit English pe curat si mi-a ocupat 14.5 GB pe un disk FUJITSU, 250 GB (mi-l vede de 232, ca si XP-ul ), SATA-II ,Buffer 8 MB (Dual Ported, Read Ahead) si sunt multumit de cum se misca...2 GB RAM, Mobile DualCore Intel Core 2, 2452 MHz.
Pe site-ul Microsoft la system requirment specifica 16 GB .
De curiozitate...cat e un solid state ? Se merita ? Pentru ce il folosesti si pe ce il instalezi ?

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Windows 7 Starter

Mesaj de smcsa » Lun Apr 26, 2010 10:48 am

Nici eu n-am gasit specificatia cautata.
Am banuit ca recomandarea MS tine cont si de procesul de instalare (in timpul caruia e necesar mai mult) si in productie se face image-copy, nu instalare de mana pe fiecare sistem.

Cat e un SSD ? Scump ca naiba (fata de HDD). Vezi pe la magazinele on-line pentru preturi. Daca se merita ? Aici dupa mofturile fiecaruia. Mie da, pentru ca:
1. Greutate mai mica
2. Consum mai mic (deci tine mai mult bateria)
3. Zgomot 0
4. Fiabilitate mai mare (nu sunt piese in miscare)
5. Rata de transfer mai mare (e un flash memory, de fapt). Dar asta doar asa, sa ma simt eu mai bine, ca nu pun baze de date cu jdemii de accesari :lol:
Ideea e ca nu m-as cara dupa mine la client sau in concediu cu laptop-ul cand am nevoie doar de editare Word sau Excel, de net, mail si sa-mi descarc pozele de pe camera foto. Si vroiam sa stiu cat ocupa ca sa stiu cat imi mai ramane loc pentru Office si apoi pentru fisierele mele. Si in concluzie, sa pun un SSD cat mai mic.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Windows 7 Starter

Mesaj de Dr.Windows » Lun Apr 26, 2010 11:42 am

Dupa cum spune aici: http://www.microsoft.com/windows/window ... arter.aspx varianta "starter" este doar pentru netbook-uri si daca vrei ceva "entertainment" recomanda "Home Premium".

Asa ca daca vrei sa-l instalezi pe un sistem "desktop" eu zic ca ar fi suficient un SSD de 80 GB - exclusiv pentru sistemul de operare si aplicatiile folosite "intensiv" (sau mai des), restul aplicatiilor si "datele" sa ramana pe "batranul HDD".

Daca vrei sa obtii viteza si pe HDD-urile simple poti incerca un RAID-0 (stripping) - ai nevoie de 2 HDD-uri de aceeasi dimensiune - singurul dezavantaj ar fi ca daca iti "crapa" unul din cele 2 discuri ai "terminat-o" cu toate partitiile care existau pe acel volum RAID-0.

Nu stiu daca la RAID-0 reusesti sa ajungi la aceleasi performante ca si cu un SSD dar cred ca este o solutie "mai ieftina" care merita incercata - doar sa ai o placa de baza care sa suporte asa ceva sau sa-ti iei un controller PCI-SATA care poate sa faca asta pentru ca un stripping "software" chiar daca stie si CP-ul sa-l faca s-ar putea sa te "coste mai mult" dpdv al performantelor...

L.E.: Am vazut mai tarziu ca tu vorbeai despre un notebook... in varianta asta trebuie sa iei in calcul si de cat spatiu de stocare vei avea nevoie mai ales daca notebook-ul tau are un singur locas pentru HDD - am vazut in schimb notebook-uri care au posibilitatea de a instala 2 HDD-uri si atunci ar fi excelent un SSD de 80 GB combinat cu un al 2-lea disc pentru "stocare date" asta daca nu vrei sa stai cu ele pe un HDD-USB...

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Windows 7 Starter

Mesaj de smcsa » Lun Apr 26, 2010 11:58 am

Multumesc. Si nu e vorba nici macar de notebook, ci de netbook. Un fel de Radio Erevan :lol:
Cat despre RAID 0, eu personal n-am avut nici-odata curajul sa fac 0, doar mirroring.
Cel mai mic SSD pe care l-am gasit e de 30 GB pe SATA2, Kingston, la 300 si ceva de lei

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Windows 7 Starter

Mesaj de Dr.Windows » Lun Apr 26, 2010 12:14 pm

In cazul asta nu stiu cata viteza reusesti sa obtii pentru ca acolo esti limitat si de puterea procesorului... cred ca tot mai bine s-ar misca cu un Windows XP "coafat" putin cu nLite! (http://www.nliteos.com/) - vei putea sa-ti faci un CD de instalare "personalizat" renuntat la multe din serviciile neutilizate dar si din "amprenta" instalarii pentru ca vei putea alege ce sa instalezi si ce nu... ;)

Renuntand la multe servicii inutile ai putea sa-l faci mai rapid pentru ca acele servicii nu se vor mai lansa - deci nu vor mai consuma din memorie si nici procesor... probabil Win7 Starter se bazeaza pe ceva asemanator... si uite ca am gasit ceva "specificatii" aici: http://www.pcworld.ro/articole/18160/0/ ... -7-Starter

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Windows 7 Starter

Mesaj de smcsa » Lun Apr 26, 2010 12:48 pm

Mda, PC World au facut si ei copy/paste la specificatiile MS. Apropos, de ce ma lasa SSD de 64, dar HDD de 250, ca am gasit si HDD de 120 GB ? :roll:
Pe asta ma bazam si eu, ca e facut special pentru netbook. Cat despre viteza, nu e asa de importanta (adica nu e pe primul loc). Eu facusem doar o lista pentru cei care se intreaba ce e un SSD si de sa dau atatia bani pe el.
O sa studiez nLite sa vad ce si cum.
Solutie ar mai fi cu Ubuntu special facut tot pentru netbook (ca asta il pun in masina virtuala si vad cat imi ocupa). Problema e cu net-ul prin tel. sau modem tip stick pe USB, ca fiecare provider are "mancarea" lui. Citisem intr-un loc ca unei tanti cu Mac i-au trebuit 3 zile pana i-au rezolvat cei de la Vodafone UK (UK, nu RO) conectarea prin modem stick pe USB

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Windows 7 Starter

Mesaj de queensoft » Mar Ian 24, 2012 8:49 pm

Dai un ban, dar stai in fata.
Un SSD este EXCELENT, face toti banii.
Eu am unul Intel de 40 Gb, am pe el Windows 7 x64 Ultimate SP1, plus aproape toate programele (Corel Draw X5, Corel Paint Shop Pro X3, Magix Video Pro X2.....) si mai am liberi vreo 5-6 Gb.
Diferenta de viteza la incarcare Windows si lasare programe este uriasa.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 7”